Twitter’dan 2020 yılının özeti

Yıl sona ererken Twitter, “#ThisHappened” hashtag’iyle 2020’deki en büyük trendlerini ve en çok konuşulan tweetlerini yayınladı.

Platform, Pazartesi günü bir gönderisinde yılın en çok beğenilen ve retweetlenen tweet’lerini, en çok kullanılan emojilerini ve en sevilen hashtag’lerini açıkladı.

2020’nin en çok kullanılan hashtag’i “#COVID19” olurken bunun ardından sıralamayı “#BlackLivesMatter” ve “#StayHome” izledi.

En çok hakkında tweet atılan kişiler sırasıyla Donald Trump ve Joe Biden idi. Bunu Black Lives Matter protestolarını ateşleyen George Floyd ve bir helikopter kazasında ölen Kobe Bryant izledi.

Black Panther’le özdeşleşen dünyaca ünlü oyuncu Chadwick Boseman’ın ölümü de Twitter’ın gündemindeydi. Zamansız yaşanan ölümle ilgili yapılan resmi paylaşım, Boseman’ın ailesi tarafından, Boseman’ın Twitter hesabından yapılmıştı. Tüm zamanların en çok beğeni alan tweeti olarak tarihe geçen paylaşım, haliyle 2020’nin de en popüler paylaşımı oldu. Bu paylaşım an itibarıyla 7,5 milyon beğeni, 2,1 milyon retweet aldı.

2020’nin en popüler emojisi “Tears of Joy” simgesi olurken, ağlayan ve “yalvaran yüz” emojileri ikinci ve üçüncü sıralarda yer aldı.

2020’nin şüphesiz en etkili olayı Covid-19 olurken, birçok Twitter kullanıcısı doktorlara ve öğretmenlere  minnettarlık ifade eden tweet’ler ile teşekkür mesajları yayınladı ve bu durum dünya genelindeki tweetleri yüzde 20 artırdı.

Bunlar dışında Twitter, 2020’de Türkiye’nin de platformda en çok konuştuğu konularla ilgili verileri paylaştı.

Türkiye’de Twitter’in gündeminde 2020’de salgın ve depremler ön plana çıkarken, Güney Koreli sanatçılar da dünyada olduğu gibi Türkiye’de de en çok üstüne konuşulanlar arasında yer aldı.

Açıklanan rakamlara göre Türkiye’de Twitter’ın 2020 sohbetlerinde en çok adı geçen isim Sağlık Bakanı Dr. Fahrettin Koca oldu. Sağlık Bakanı 4 milyonun üstünde yeni takipçiyle, takipçi sayısı en çok artan kişi de oldu.

Koca’nın 16 Mart’ta attığı ve Taner Ölmez’in oynadığı kamu spotu içeren tweet’i de en çok retweet edilen tweet oldu.

Eğitim Bakanı Ziya Selçuk da özellikle okulların pandemide kapanma ve açılma dönemlerinin de etkisiyle çok konuşulan ikinci isim.

Listede üçüncü sırada ise Güney Koreli grup BTS yer aldı. Bununla birlikte listenin ilk 15 sırasında grup üyelerinin adları ve Güney Kore’nin bir diğer ünlü grubu EXO da bulunuyor.

Türkiye’de 2020’de en çok kullanılan hashtag’ler listesinin birinci sırasında ise #survivor2020 yer alırken, pandemiyle ilgili özellikle #evdekal hashtag’i çok sık kullanıldı.

 

Bunları da beğenebilirsin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.