artwork

Twitter’daki marka sohbetleri, alışverişi nasıl güçlendiriyor?

3 ay önce

0

Twitter Global Satış Ortakları Direktörü Catherine Kehoe, Twitter’daki marka sohbetinin insanları satın almaya yönlendirdiğini söylüyor ve konuyla ilgili Publicis ile birlikte gerçekleştirdiği araştırmanın sonuçlarını paylaşarak Türk işletmelerinin bundan nasıl faydalanabileceği üzerine tavsiyeler veriyor.

Twitter, bizlerin ifadesiyle “şu anda olup bitenler ve insanların şu anda hakkında konuştuğu şeydir”; futbol, ​​film veya oyun hakkında olsun, bu platformda halka açık sohbetler gerçek zamanlı olarak ortaya çıkar.

Tüm bu konuşmalar, dünyanın dört bir yanındaki markaların yüksek düzeyde etkileşime giren kitlelerle bağlantı kurma fırsatlarının olduğu anlamına geliyor. Türkiye’de satış ortağımız Genart Medya ile yiyecek-içecek, seyahat, finans, oyun ve e-ticaret gibi sektörlerde lider markaların platformdan en iyi şekilde yararlanmasına yardımcı olmak için çalışıyoruz.

Markaları, yeni bir şey başlatmak istediklerinde Twitter’dan yararlanmaya teşvik ediyoruz; neler olduğuna bağlanın ve daha da önemlisi, insanları satın almaya yönlendirin diyoruz. Bu alışveriş odağıyla, insanların Twitter’da canlı yayın izlerken göz atmasına ve alışveriş yapmasına olanak tanıyan Live Shopping (Canlı Alışveriş) gibi çeşitli reklam özelliklerini test ediyoruz.

Alışveriş konusu, geçen yıl yalnızca Twitter’da 56 milyardan fazla gösterimle sosyal alanda son derece sıcak bir konu oldu ancak markalar ve ürünler hakkında konuşmak satışları gerçekten ne kadar etkiliyor? Türk işletmeleri bu güçten nasıl faydalanabilir? Bunu bulmak için Twitter, dört uluslararası pazarda önde gelen altı sosyal platformda 9.600 tüketiciyi incelemek için Publicis ile birlikte çalıştı. Bu çalışmadan öğrendiklerimizi sizlerle paylaşmak isteriz. 

Sosyal medyadaki marka sohbetleri artık “Yeni İnceleme”ler

Alışveriş her zaman sosyal bir deneyim olmuştur. Arkadaşlarla alışveriş merkezini ziyaret etmekten ofis arkadaşlarından tavsiye istemeye kadar hepimiz seçimlerimizin doğrulanmasını isteriz ve kim arkadaşına, bir mağazada ürün seçerken “Sence alsam mı?” diye bir fotoğraf göndermedi ki? Dolayısıyla topluluk oluşturma ve alışverişin yeni ortaya çıkan internetteki ilk davranışlardan bazıları olması şaşırtıcı değil ve bugün, çevrim içi marka sohbeti, alışveriş sürecinin güvenilir, günlük bir parçasıdır.

Publicis + Twitter’ın yeni “#LetsTalkShop” çalışmasında, ankete katılan kişilerin %92’si aktif olarak sosyal medyada markalar, ürünler veya hizmetler hakkında yorumlar arıyor. Daha da önemlisi, %68’i marka hakkındaki izlenimlerinin, marka sohbetini takip etmenin bir sonucu olarak değiştiğini söyledi.

Güven, önemli bir rol oynıyor. Ankete katılan kişiler, 4 marka sohbetinden 3’ünün özgün olduğunu düşünüyor. Aslında, alışveriş yapanların çoğu için bu spontane konuşmalar, satın alma kararları üzerinde geleneksel incelemeler kadar (hatta daha fazla) etkilidir. Yani evet, konuşmak önemlidir.

Özellikle, hatırlanan marka konuşmalarının %81’i ilgili markalar veya alışveriş yapanların kişisel olarak tanımadıkları kişilerdir. Bu, baloncuklarının dışında düşündükleri ve etki alanlarını genişlettikleri anlamına gelir, bu nedenle işletmenizin katılma fırsatı her zaman vardır.

Erken ve sık konuşmalarını (ve dinlemelerini) sağlayın

Çalışma ayrıca, satın alma yolculuğunun başlarında konuşmanın çok etkili olduğunu gösterdi; bu da insanların düşünme setlerini anlamadan çok önce, daha fazla etkilenebileceklerini gösteriyor.

Yine de araştırma, marka sohbetinin (ister marka ister müşteri tarafından başlatılsın) satın alma yolculuğunun herhangi bir noktasında satın alma konusunu önemli ölçüde etkileyebileceğini açıklamaya devam ediyor. İnsanların bugün nasıl alışveriş yaptıkları ve satın aldıkları ana kadar yeni girdiler topladıkları düşünüldüğünde bu şaşırtıcı değil.

Veriler, konuşmanın etkisinin hemen olduğunu gösterse de, marka izlenimi ve üzerinde düşünülmesi üzerindeki etki, özellikle ilk haftadan sonra zamanla azalıyor. Bu yüzden (eylemlerinizde ve reklamlarınızda) hakkında konuşulmasına yardımcı olacak şekillerde görünmek faydalıdır.

Her zaman etkin bir strateji, markaların satın alma yolculuğunun neresinde olurlarsa olsunlar müşterilerle etkileşim kurmalarına yardımcı olabilir hatta satın alma kararlarını başlatabilir.

İçerik ve duygu önemlidir

Tabii ki tüm marka konuşmaları aynı değildir. Çalışma, olumlu konuşmanın olumsuzdan çok daha fazla hatırlandığını buldu ve sosyal meseleler ve kültürel olaylar hakkındaki konuşmalar da dikkate alınması için itici güçlerdir. Dolayısıyla şirketlerin kendi seslerini bulmaları ve markaları için uygun olduğunda harekete geçmeleri için büyük bir avantaj var.

4 marka konuşmasından 3’ü daha olumlu marka duyarlılığıyla sonuçlanıyor

Daha da cesaret verici bir şey var; marka konuşmalarının içeriği ve hissiyatı, satın alma kararlarını açıkça etkilerken, veriler bu değişimlerin neredeyse her zaman markanın lehine olduğunu ve 4 marka konuşmasından 3’ünün daha olumlu marka duyarlılığıyla sonuçlandığını gösteriyor.

Bunların tümü, uzun süredir desteklediğimiz tavsiyeleri destekler nitelikte: Misyonlarını, değerlerini ve bakış açılarını oluşturan ve ileten işletmeler, sohbetten yararlanmak için iyi bir konumdadır. Gerçeklik önemlidir. Güvenilirlik önemlidir. Kim olduğunuz, ne sattığınız kadar önemlidir.

Twitter’daki marka sohbeti, insanları satın almaya yönlendiriyor. #LetsTalkShop araştırması, markaların günümüzde sosyal sohbetten nasıl yararlandığına dair güçlü bilgiler sağlarken, ilerlemeleri için de fırsatları ortaya koyuyor.

Twitter’da konuşmanın gücünden yararlanmanın birçok yolu var, işte başlıcaları:

Aktif olun, eksik değil

Müşterilerinizin topluluklarındaki sohbetlere gerçek anlamda katkıda bulunun ve bunları destekleyin. İnsanları konuşturan tweet içeriği kritik.

Anlatıyı kontrol et

Nasıl algılandığınız konusunda söz hakkınız var. Markanızı önemseyen insanlar arasında olumlu sohbeti ateşleyerek duyguyu değiştirin.

“Yeni incelemeyi” geliştirin

Markanızı daha insani hissettirecek şekilde bağlantı kurun. Twitter’da yeni ürünler bırakın. Yaptıklarınızı paylaşmak için Canlı Etkinlikler ve Twitter Spaces’lere ev sahipliği yapın.

Markanız hakkında bir konuşma yapılıyor, bundan en iyi şekilde yararlandığınızdan emin olun.

 

Bu yazı ilk kez Campaign Türkiye’nin 130. sayısında yayımlanmıştır.