artwork

Twitter’da taht oyunları

7 sene önce

0

Fenomen dizi Game Of Thrones 6. sezonuyla geri dönerken dizinin Twitter’daki performansının yıllar içinde nasıl olduğunu ve çok konuşulan final bölümünün Twitter’daki yansımalarını Gonzo Insight Campaign için araştırdı.

Game of Thrones, her geçen sezon daha geniş kitlelere ulaşan ve dünya televizyonculuk tarihine şimdiden damgasını vuran bir HBO yapımı. Gonzo Insight, zaman içinde gerçek bir televizyon fenomenine dönüşen dizinin Twitter performansını Campaign için analiz etti. Yıldan yıla daha yüksek bir tweet hacmine ulaşan Game Of Thrones’un ilk bölüm ve son bölüm performansları #gameofthrones etiketi ve “game of thrones” kelimeleri üzerinden ölçümlendi. Tabii bu ölçümleme diziyle ilgili toplam konuşmanın bir bölümünü gösteriyor ancak her geçen yıl meşhur tahtın sosyal medya popülaritesinin yükseldiği ortaya çıkıyor. İşte Game of Thrones’un Twitter performansıyla ilgili öne çıkan notlar:

1- İstisnalar olsa da genele bakıldığında yeni sezonların ilk bölümleri son bölümlere oranla daha fazla konuşturuyor. Aylar süren yeni sezon beklentilerinin sosyal medya kullanıcıları üzerinde daha büyük heyecan yarattığı ortada. Öte yandan bu gelenek son sezonda bozulmak üzereyken, 5. sezon finalinin performans olarak NBA finaliyle mücadele etmek zorunluluğundan söz etmek gerekir. Zira Game Of Thrones’un 5. sezon finaliyle aynı gün ve saatte oynanan NBA finali olmasına rağmen çok yüksek bir tweet hacmine ulaşıldığı tespit edildi.

2- Dizinin bölümleri öncelikli olarak ABD’de yayınlanıyor. Bu kadar yüksek konuşmanın sosyal medyada yapılması ise bölüm sürprizlerinin birçok kişi tarafından izlenmeden sosyal medyada yayılması sonucunu doğuruyor. Dolayısıyla HBO’nun yayın saatleri ve yayınlama bedellerini yeniden değerlendirmesi gibi bir durum ortaya çıkıyor.

3- Saat farkından kaynaklanan bu durum yeni bir gerekliliği ortaya çıkarıyor; o da tweet’lerde “spoiler” uyarısı verilmesi. #GameOfThrones hashtag’iyle atılan tweet’ler Twitter üzerinde 1.775.720.910 defa görüntülendiği ölçülürken, bu tweet’lerin sadece 1.214 adedinde “spoiler” uyarısı bulunuyordu. Bu da 299.068 görüntülenme anlamına geliyor. Dizi izleyicileri “spoiler verme kültürünü” ne kadar geliştirecekler? Yeni sezonlardaki önemli sorulardan biri bu olacak.

Araştırmanın devamı Campaign Türkiye Mayıs sayısında!

 

Senin için
Tümünü göster
Adidas’tan ‘Boyaya Batırılmış’ enerji dolu ayakkabılar

Los Angeleslı Multidisipliner Sanatçı Cali DeWitt, Adidas Originals’ın klasik Campus...