Twitter ‘TV reklamları hedefleme sistemi’ getiriyor

Twitter ABD’de TV reklamlarını hedefleme sistemini (TV ad targeting system) lanse ediyor. Twitter, markaların reklamları hakkında tweet yazan insanları tespit eden sistemiyle TV reklamverenlerini hedefliyor.

Twitter’ın sosyal TV analiz şirketi Bluefin Labs’i almasıyla geliştirilen sistem, pazarlamacılara TV reklam kampanyalarını genişletme ve güçlendirme fırsatı sunuyor.

İlk olarak ABD’de belli bölgelerde uygulanacak olan sistemle birlikte reklamverenler hangi Twitter kullanıcılarının yayınlanan TV reklamını izlediğini görebilecek ve onları sponsorlu tweet’lerde hedefleyebilecekler.

Bu sistem Twitter’ın ABD’de ESPN ve Fox ile birlikte oluşturduğu ortaklıkları da güçlendirecek gibi görünüyor. Reklamverenlere yeni TV reklamları panosu verilecek ve burada markanın TV reklamlarının ne zaman yayınlandığı görülecek. Pano markanın dijital ajansına da etkili bir iletişim için birçok fırsat sunacak. Twitter’ın belirttiğine göre TV reklamı hedefleme sistemi video parmak izi teknolojisiyle çalışıyor ve otomatik olarak markanın reklamlarının nerede ve ne zaman yayınlandığını tespit ediyor.

Bir TV programı süresi içerisinde bir reklam yayınlandığında Twitter sadece reklamın nerede ve ne zaman yayınlandığını tespit etmekle kalmıyor, program hakkında tweet yazan kullanıcıları da tespit ediyor.

Twitter, bir TV programı hakkında tweet yazan kullanıcıların büyük ölçüde reklamları da gördüklerini söylüyor. Ayrıca ikinci bir ekran olarak mobil kullanıcıların yüzde 64’ünün evde TV izlerken bir yandan da tweet yazdığını da ekliyor.

Geçen yıl ABD’de 32 milyon kişi TV programlarıyla ilgili tweet yazdı. Buna, hakkında  24 milyon tweet yazılan Super Bowl ya da hakkında 5,8 milyon tweet yazılan American Idol da dahil.

 

 

Bunları da beğenebilirsin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.