artwork

Twitter marka güvenliği parametrelerini geliştiriyor

1 yıl önce

0

Marka güvenliği Twitter’da Elon Musk’tan sonra da birincil öneme sahip

Twitter, markaların reklamlarının yanında görünen tweet’leri izlemesine olanak tanıyan yeni bir marka güvenliği ve uygunluk çözümünü kullanıma sundu.

Yeni çözümlerin her ikisi de Twitter canlı akışında görünen reklamların yerleşiminin hemen üstünde ve altında Tweet metinlerini tarayan bir teknoloji geliştirmiş olan DoubleVerify ve Integral Ad Science (IAS) tarafından desteklenecek.

Twitter ana sayfası sürekli değiştiğinden ve her kullanıcıya göre kişiselleştirildiğinden, bir gösterim sunulduğu anda teknoloji, reklamın yanındaki içeriği izliyor.

Tweet’ler daha sonra Global Alliance for Responsible Media (GARM) tarafından oluşturulan marka güvenliği ve uygunluk çerçevesine göre analiz edilip etiketleniyor.

IAS’in çözümünün metinle sınırlı olduğu tweet’lerdeki metin ve görselleri, DoubleVerify teknolojisi tarayabilecek. IAS, TikTok’ta kullanıcı tarafından oluşturulan videoları analiz etmek ve etiketlemek için de ayrı bir teknoloji geliştirdi.

Yeni marka güvenliği parametreleri, Elon Musk’ın devralınmasından önce Aralık 2020’de Twitter tarafından başlatılmıştı.

IAS, çözüme yapılan sürekli yatırımın, marka güvenliğinin Twitter’ın yeni yönetimi sırasında bir öncelik olmaya devam ettiğini kanıtladığına inanıyor.

IAS Ürün Yönetiminden Sorumlu Kıdemli Başkan Yardımcısı Craig Ziegler, Campaign US’e: “Twitter, ciro ve personel değişiklikleri üzerinde çalışırken bu entegrasyonun önceliğiyle de oldukça hızlı bir şekilde ilgilendik. Twitter nihayetinde işlerini büyütmek istiyor. Pazarlamacıların platforma yatırım yapmaya devam ederken kendilerini rahat hissetmelerini istiyorlar.” sözlerini aktardı.

Twitter’ın yeni atanan marka güvenliği başkanı AJ Brown, yaptığı açıklamada şunları söyledi: “Twitter, insanlar ve markalar için güvenli bir reklam deneyimini teşvik etmeye kararlı ve bu bağlılık, hiç bu kadar güçlü olmamıştı.”

Reuters tarafından bildirilen Standard Media Index’ten alınan yeni verilere göre; Musk’ın sahibi olduğu ilk aylarda (kasım ve aralık) reklam geliri bir önceki yıla göre (sırasıyla) %55 ve %71 düştü.

Media Matters for America’nın raporuna göre; Twitter’ın en iyi 100 reklamvereninin yarısının Musk’ın devralmasından sonraki haftalarda reklamları durdurduğuna inanılıyordu.

MediaRadar’a göre; platformdaki ABD’li reklamverenlerin sayısı 2022’nin ikinci ve üçüncü çeyreği arasında %20 düşerken (3.740’tan 3.000’e), dördüncü çeyrekte tekrar satın alma öncesi seviyelere (3.700) yükseldi.

MediaRadar, yeni reklamverenlerin hacminin hala yetersiz olduğunu söyledi ancak daha küçük reklamverenlerin, Twitter’ın aralık ayında sunmaya başladığı cömert teşvikler sebebiyle geçmişte olduğundan daha fazla harcama yaptığını da sözlerine ekledi.

Ancak Musk, reklam sektörüne karışık sinyaller göndermeye devam ediyor. Hafta sonu Twitter’da reklamların “çok sık ve çok büyük” olduğunu ve şirketin yakında Twitter Blue abonelik katmanının reklamsız bir sürümünü sunmaya başlayacağını tweetledi.

 

Çeviri ve Uyarlama: Necla Eylül Durukan
Kaynak: Campaign UK