Site icon Campaign Türkiye

Twitter Inc., X Corp. oldu

Son hamle, Elon Musk’ın “everything app” vizyonu olan X’i yaratmayı hızlandırdı. Yeni sahibinin eski şirketi ve marka değerini bırakma teklifiyle de tutarlı.

California’daki bir mahkeme dosyasına göre Twitter, en azından ismen mevcut değil; CEO’su ve sahibi Elon Musk, bu yıl 15 Mart’ta X Corp. adlı paravan bir şirketle birleştirdi.

Mahkeme kararı bu son haber için özellikle önemli olmasa da, bağlantısı kısa bir açıklamayı hak ediyor. Gazeteci ve Muhafazakar Aktivist Laura Loomer’ın sosyal hesapları 2019’da yasaklandığında federal şantaj yasalarını ihlal ettikleri için Twitter 1.0’a, eski CEO Jack Dorsey’e, Meta, Zuckerberg’e, Proctor & Gamble’a ve diğerlerine dava açmasıyla ilgili (mücadelesi devam ediyor).

Dikkat çeken nokta, Musk’ın kendi kurduğu ve daha sonra PayPal ile birleştirdiği bir ödeme şirketi olan X.com’un alan adının sahibi olmasıdır. Dönüşüm, Musk’ın Çin’in WeChat’ine benzer bir “everything app” tutkusuna yönelik bir başka adım olarak görülüyor. Musk, Twitter’ın X Corp. ile birleştiğini 134 milyon takipçisine sadece “X” harfini yazdığı tweet ile duyurdu.

Yasal belge aracılığıyla “X” hakkında bildiklerimiz; özel bir şirket olduğu, ana şirketi X Holdings Corp.’dır. Halka açık hiçbir şirket, X Corp. veya X Holdings Corp.’ın %10 veya daha fazla hissesine sahip değildir. Musk, mesajlaşma, sosyal ağ ve ödeme özelliklerini bir araya getiren Çin süper uygulaması WeChat’e olan hayranlığını da dile getirmişti.

Geçen yıl sosyal medya platformunu 44 milyar dolara satın aldıktan kısa bir süre sonra Musk; şirketin mesajlaşmayı, ödemeleri, otomobil paylaşımını, yiyecek dağıtımını ve başka hizmetleri de destekleyen ‘hepsi bir arada’ uygulama haline gelmesinin yolunu açacağını açıkça belirtti. X Corp., başkanı Musk olan X Holdings Corp.’ın bir yan kuruluşu olarak kuruldu. X Corp.’ın, Musk’ın Tesla ve SpaceX gibi diğer işletmelerine ana şirket olarak hizmet verip vermeyeceği ise henüz netlik kazanmadı. Musk, Twitter markasını değiştirmek için mavi kuş logosunu Dogecoin köpeğiyle değiştirdi ve San Francisco ofisinin dışarısında bulunan şirket isminden “w” harfini kaldırdı. Bu ilginç hamleleri, kurulu normları sarsmaya istekli olduğunu gösteriyor.

Ayrıca Twitter’ın Twitter Blue olmayan kullanıcılardan doğrulanmış mavi tik işaretini kaldırma kararı, platformun kullanıcı tabanını ve itibarını etkileyebilir.

 

Çeviri ve Uyarlama: Necla Eylül Durukan
Kaynak: Campaign Asia

Exit mobile version