artwork

Twitter, Clubhouse’a rakip oldu

2 sene önce

0

Twitter, Clubhouse’a rakip olacak Spaces‘ı piyasaya sürerek canlı sesli sohbet platformu yarışına katıldı. Artık beta sürümünde olmayan bu özellik, markaların ve kullanıcıların canlı sohbet odaları oluşturmasına ve konuk ağırlamasına izin verecek.

Twitter, 600’den fazla takipçisi olan kullanıcıların daha önce beta sürümdeki uygulama içi ürünü kullanmasına olanak sağlıyor. Markalar, dinleyerek ve sesli sohbetlerin bir parçası haline gelerek dinleyicilerle etkileşim halinde olabiliyor. Yalnızca Apple’ın iOS işletim sistemi kullanıcıları tarafından kullanılabilen Clubhouse’un aksine, Spaces’a hem iOS hem de Android üzerinden erişilebiliyor. Space’te konuşmaya başlayan Twitter kullanıcıları, timeline’larında mor bir baloncuğun belirdiğini göreceklerdir. Diğer kullanıcılar, dinlerken emoji veya tweet’lerle tepki verebilir veya Space’e doğrudan mesaj gönderebilir ve konuşma talebinde bulunabilir. Sohbet sahibi, Space’e tweet atabilir ve insanların takip edebilmesi için alt yazıları açabilir. Sohbeti yaratan, Space’i kontrol eder, katılımcıları davet eder ancak konuşmacıları sessize alma, mikrofonu alma, kullanıcıları çıkarma veya onları Space’ten engelleme gücünü korur.

Twitter, güncellemeyi başlatmak ve markalara bu özelliğin nasıl kullanılacağı konusunda rehberlik etmek için bir Spaces oturumu düzenledi. Şirket ayrıca, sohbet sahiplerinin fiyatları ve özel erişim verilen dinleyici sayısını belirleyebildiği Ticketed Spaces‘ı da ekledi. Bu fonksiyon ayrıca planlama, hatırlatıcılar ve yardımcı sohbet sahiplerine izin verir. Twitter, ürünü, 2021’de tahmini olarak 12 milyar dolardan fazla bir pazara sahip olan reklam mecrası radyoyla karşılaştırdı. Şirket, Twitter’daki her 10 kişiden 8’inin markaları takip ettiğini belirterek markaların sohbetler için sosyal medyaya odaklandığını vurguladı. 40 şirketle yaptığı çalışmalardan birinden bahsederken, marka sohbetlerinde %10’luk bir artışın satışlarda %3’e varan bir artışa yol açabileceğini aktardı. Twitter, ilk çeyrekte 1 milyar doların biraz üzerinde gelir, önceki yıla göre %28 artış ve 68 milyon dolar kar açıkladı. Ancak analistlerin kullanıcı sayısının yükselmesine ilişkin beklentilerini kaçırdı. Twitter Global İletişim Başkan Yardımcısı Brandon Borrman, 10 Haziran’da şirketten ayrılacak ve Giovanna Falbo geçici olarak onun görevini üstlenecek.

Kaynak: PRWeek

Senin için
Tümünü göster