Twitter artık herkes için 280 karakter

Eylül ayında 140 karakter limitini artıran bir test uygulamasına başlayan Twitter artık herkes için 280 karakter oldu.

Karakter sınırına tarihsel olarak bakan Twitter, İngilizce atılan tweet’lerin %9’u karakter limitini dolduruyordu. Bu oran da bir düşünceyi bir tweet’e sığdırmak için sarfedilen ve çoğunlukla tweet’i düzenlemekle çok fazla vakit harcamak ve hatta bazen tweet’ten vazgeçmekle sonuçlandığını görmüş.

Karakter sayısının artırılmasıyla, bu sorun büyük ölçüde azaltıldı – karakter limitini dolduran tweet sayısı, toplam Tweet sayısının %1’ine kadar geriledi. Bu ise şu anlama geliyor: Daha fazla alan insanların düşüncelerini bir tweet’e sığdırmalarını daha kolay hale getiriyor ve böylece insanlar söylemek istediklerini söyleyerek tweet’lerini daha önce hiç olmadığı kadar hızlı bir şekilde gönderebiliyorlar.

Twitter artık herkes için 280 karakter

Twitter test aşamasında şu sonuçlara vardı: Gönderilen tweet’lerin sadece %5’i 140 karakterden daha uzun ve sadece %2’si 190 karakterden fazlaydı. Karşılaştırma yapıldığındaysa genel olarak fotoğraflı ya da anketli bir tweet’in 190 karakterlik bir tweet’ten daha fazla alan kaplayacağı görülüyor.

Daha fazla tweet atılması dışında, tweet atacak daha fazla alanı olan insanlar daha fazla etkileşime girdiler (beğenmeler, retweet’ler, @bahsetmeler), daha çok takipçi kazandılar ve Twitter’da daha fazla zaman geçirdiler. Teste katılan insanlar, karakter limitinin daha fazla olmasının Twitter’da kendilerini ifade etme ve iyi bir içerik bulabilme konularında ve genel olarak Twitter’da kendilerini daha memnun hissettirdiğini belirttiler.

Böylelikle herkesin kendini daha rahat ifade etmesi adına Twitter artık herkes için 280 karakter oldu.

Bunları da beğenebilirsin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.