TÜSİAD “Bu Gençlikte İş Var!” yarışmasında finale az kaldı

7 yıl önce

0

Tüm üniversitelerin ön lisans, lisans ve lisansüstü öğrencilerine açık olan TÜSİAD “Bu Gençlikte İş Var!” yarışmasında final 17 Mayıs 2017’de yapılacak. Yarışmada birinciye 75.000 TL, ikinciye 50.000 TL, üçüncüye ise 25.000 TL para ödülü verilecek.

TÜSİAD tarafından bu yıl 4.’sü düzenlenen ve girişimci üniversite öğrencilerine, iş dünyasının deneyimlerini sunma amacı taşıyan  “TÜSİAD Bu Gençlikte İş Var!” yarışmasına bu yıl Türkiye’nin 73 ili ve 152 üniversitesinden 3.700’ü aşkın öğrenci başvurdu. 

Ana sponsorluğunu BASF Türkiye'nin üstlendiği yarışmada, toplamda 1.426 proje, melek yatırımcılar ve girişimcilik ekosisteminden isimlerin oluşturduğu bağımsız bir ön jüri tarafından değerlendirildi. Ön elemeyi geçen ekipler yarışmanın Eğitim Kampı etabında, aralarında akademisyen, girişimci ve uzmanların bulunduğu eğitmenlerden, ihtiyaç doğrulamadan pazara çıkış stratejilerine, fizibiliteden etkin sunum tekniklerine kadar farklı konularda eğitimler aldılar.

Konuyla ilgili açıklama yapan TÜSİAD Sürdürülebilir Kalkınma Yuvarlak Masa Lideri Metin Akman konuyla ilgili şu değerlendirmeleri yapıyor: “Girişimcilik, dünyada yaşanan dönüşümün çok önemli bir parçası ve Sanayi 4.0 devriminin temel bileşenlerinden biri. Küresel rekabet için de belirleyici bir faktör. 2017 Küresel Girişimcilik Endeksine göre ülkemiz 137 ülke arasında 36. sırada yer alıyor. Üstelik aynı rapor girişimcilik ekosisteminin yüzde 10 iyileştirilmesinin ülke ekonomisine 331 milyar dolar kazandıracağını ortaya koyuyor. Ülke olarak girişimciliğe ilgi konusunda aslında çok yüksek bir potansiyele sahibiz. Yapılması gereken girişimcilik kültürünü destekleyecek mekanizmalar ve uygulamaları hayata geçirmek. “Bu Gençlikte İş Var!” da bu amaç doğrultusunda hayata geçirildi. Bir yarışma olsa da asıl amacı fikirleri yarıştırmaktan çok girişimcilik kültürünü ve bilincini yaygınlaştırmanın yanı sıra, ülkemizdeki genç girişimcilere fikirlerini geliştirebilecekleri ortamı ve rehberliği sağlamak."