Türkiye’nin küresel marka adayları turizm sektöründe

Hitay Yatırım Holding firmalarından biri olan online araştırma şirketi DORinsight, Türkiye’nin küresel marka adayları ile ilgili olarak bir araştırma gerçekleştirdi.  Araştırma kapsamında katılımcılardan, Türkiye’yi uluslararası arenada temsil edecek markaların çıkacağı sektörler ve öngörülere dair görüşleri alındı.

Araştırmaya katılan her 10 kişiden 7’si, gelecek 10 yıl içinde Türkiye’nin küresel marka çıkarabileceğine inandığını belirtti. Araştırmaya katılanların çoğunluğu, Türkiye’nin küresel markasının turizm sektöründen çıkacağını düşündüğünü söyledi. Turizm sektörünü, giyim ve aksesuar ile tarım ürünleri sektörü takip etti.

Araştırmaya katılan kişilere, Türkiye’yi dünyada temsil edecek markaların taşıması gerektiğini düşündükleri en önemli 3 özellik sorulduğunda “güvenilirlik” birinci, “saygınlık” ikinci, “güç” ise üçüncü sırada yer aldı. Türkiye’yi küresel anlamda temsil edecek markaların çıkmasının beklendiği sektörler bazında irdelendiğinde, finans ve bankacılık sektörünü seçenlerin, “güvenilirlik” özelliğini, turizm, giyim ve aksesuar, tarım ürünleri, hayvancılık, savunma ve otomotiv sektörlerine göre daha gerekli gördüğü, dikkat çeken bir bulgu oldu.

Araştırmaya katılanların çoğunluğu, Türkiye’nin küresel çapta erişim sağlayabilen bir marka ya da markalar çıkarmasının önündeki en önemli engelin “vizyon eksikliği ve yöneticilerin dar kapsamda düşünmesi” olduğunu belirtti.

 

 

Bunları da beğenebilirsin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.