artwork

Türkiye’nin en değerli markaları açıklandı

10 sene önce

0

Marka değerlendirme şirketi Brand Finance 7. kez “Türkiye’nin En Değerli Markaları” listesini yayınladı. 2012 verileri ile hazırlanan listeye göre 100 markanın toplamı 31,2 milyar ABD doları değerinde. Araştırma sonuçları Türkiye’nin en değerli markasının 2,38 milyar dolar ile Türk Telekom olduğunu ortaya koyuyor. Türk Telekom’u 2,1 milyar dolarla Akbank, 2,06 milyar dolarla Türkiye İş Bankası, 1,8 milyar dolar ile Türk Hava Yolları ve 1,57 milyar dolarla Garanti Bankası izliyor.

Araştırmaya göre Türkiye’nin en değerli markası 2,38 milyar dolarlık değeriyle Türk Telekom.

Araştırma sonuçları uluslararası kredi derecelendirme kuruluşları paralelinde, ülke riskinin bir önceki yıla göre daha düşük hesaplanmasının, marka değeri üzerinde negatif etkisi olan iskonto oranını Türk markaları lehine etkilediğini ortaya koyuyor. Son 7 yıl içerisinde ilk yüz markanın toplam değeri 25-35 milyar dolar bandı içerisinde seyrediyor.

Listede bu yıl 11 yeni marka yer alıyor. Geçen yıl yer alan 89 markanın 71’i değer kazanırken 18 marka ise değer kaybına uğramış bulunuyor. Listede ilk 5’te yer alan markaların tamamı geçen yıla kıyasla değerlerini artırmış bulunuyor.

En değerli 100 Türk markası

 

 

Senin için
Tümünü göster
IWC ve Lewis Hamilton, Tourbillon İçin İş Birliği Yapıyor

IWC ve Lewis Hamilton, Formula 1 Yarışlarından Esinlenen Bir Tourbillon...

Snapchat AR Kurumsal bölümünü kapatıyor

Snapchat, reklamverenlere AR araçları sağlama sözü vererek AR Kurumsal bölümünü...

Uber Eats’ten spor belgesel serisine özel “tadım menüsü”

Mother tarafından oluşturulan kampanyada, Man v Food sunucusu Adam Richman...