artwork

Türkiye’nin en beğenilen ekran yıldızları

11 yıl önce

0

Ipsos KMG “2013 Beğeniler&Beklentiler” araştırmasıyla Türkiye’nin kişisel ve ekonomik beklenti ve beğenilerini açıkladı. Araştırmada Türkiye’nin en beğenilen yıldızlarına da yer veriliyor.

Araştırmaya göre Türkiye’nin en beğenilen televizyon yıldızı Acun Ilıcalı (%9). Onu bu kategoride televizyona ara vermiş olmasına rağmen Uğur Dündar takip ediyor. Listenin üçüncüsü ise, bu sene puanını üç puan artırmış olan Kanal D Ana Haber Anchorman’i Mehmet Ali Birand.

En beğenilen şarkıcılar sıralamasının ilk üçünü Sezen Aksu, İbrahim Tatlıses ve Tarkan oluşturuyor. Sibel Can’ın puanının biraz düştüğü listenin sürpriz ismi ise %4’le dördüncü sıraya yerleşen Ahmet Kaya oluyor.

En beğenilen dizi Muhteşem Yüzyıl (%12). Onu %10 ile Kurtlar Vadisi takip ediyor. Üçüncü sırayı ise Gülse Birsel’in yazıp oynadığı dizi Yalan Dünya alıyor.

En beğenilen kadın oyuncu (beğenilme oranı 6 puan azalmasına rağmen) Beren Saat oluyor. Onu da Meryem Uzerli ve Gülse Birsel takip ediyor. Erkeklerde ise ilk iki sırayı Kenan İmirzalıoğlu ve Kıvanç Tatlıtuğ alıyor. Son dönemin sevilen dizisi Karadayı ile Kenan İmirzalıoğlu %4’lük beğenilme oranını bu sene içinde %15’e yükseltiyor.

Futbolda artık ülkemizde futbol oynamamalarının etkisiyle Arda Turan’ın beğeni oranı geçen yıla göre 6 puan, Alex De Souza’nın beğeni oranı ise 8 puan azalmış görünüyor. Ancak bu iki isim futbolda en beğenilenlerde ilk iki sırada yer almaya devam ediyor. Bu durum futbolda yeni yıldızların ortaya çıkamadığını gösteriyor. Galatasaray’ın Avrupa maçlarında yıldızlaşan oyuncusu Burak Yılmaz beğenilenler arasında beşinci sırada yer alıyor.

Kaynak: Smgconnected.com

Araştırma Hakkında: 2013 Türkiye Beklentiler – Beğeniler Araştırması, TÜİK 2011 ADNKS verilerine dayanan bir örneklem üzerine kuruldu. 2013 ile beraber geçmiş yılların verileri de, yeni ADNKS tanımları ve uzayına göre güncellendi. TÜİK NUTS2 bölgelerini temsilen 26 il merkezi ve bu illere bağlı yarıkent ve kırsal alanda 18 yaş ve üstü 1100 kişi ile görüşüldü. Veri toplamada bilgisayar destekli telefon anketi (CATI) sistemi kullanıldı. Saha uygulaması 3 – 16 Aralık 2012 tarihleri arasında yapıldı.