Site icon Campaign Türkiye

Türkiye’den iki ajans D&AD’den ödülle döndü

Dünyanın saygın ve köklü yaratıcılık etkinliklerinden Design & Art Direction (D&AD) 2015’te de sahiplerini buldu. Bu yıl format değişikliğine gidilen etkinlikte Türkiye’den iki ajans da ödüle layık görüldü. Geçmiş yıllarda toplam 4 iş bronzun eş değeri olan Kitap’a layık görülürken, bir iş ise Adaylık statüsüne getirilmişti.

Bu sene formatı değişen etkinlikte ödüllerin isimleri değişti. Geçmişte Kitap olan ödül Wood Pencil (Tahta Kalem), Gümüş ödüle denk gelen Adaylık statüsü ise Graphite Pencil (Grafit Kalem) ismini aldı. Jüriye göre en iyi işlere Yellow Pencil (Sarı Kalem) verilirken, yaratıcı düşünce aracılığıyla dünyayı daha iyi bir yer haline getirmeye çalışan işlere White Pencil (Beyaz Kalem) verildi. Her yıl çok az projeye verilen ve içinde bulunduğu sektörde gündem olan işlere verilen Black Pencil (Siyah Kalem) bu yıl da sahiplerini buldu.

D&AD 2015, geçmiş yıllara göre en çok kalemin dağıtıldığı etkinlik olurken, 5 Siyah Kalem, 4 Beyaz Kalem de dahil toplam 847 kalem sahiplerini buldu. 44 ülkeden işlerin katıldığı etkinlikte R/GA etkinlikte en çok ödül kazanan ajans olurken onu sırasıyla AMV BBDO ve Leo Burnett London takip etti. En çok ödülle eve dönen reklamverenler ise sırasıyla Procter & Gamble, Diageo ve Honda oldu. Tüm dünyada çok konuşulan Leo Burnett imzalı #LikeAGirl kampanyası Siyah Kalem almaya hak kazanırken, Beyaz Kalem için ilginç istatistikler jüri karşısına çıktı.

41?29! Mobil İlan kategorisinde, WWF Türkiye ile yaptığı #LastSelfie kampanyasıyla, TBWA/İstanbul ise Radikal Gazetesi için yaptığı Silinen Haberler kampanyasıyla Marka için Reklamcılık ve Pazarlama İletişimi kategorisinde Tahta Kalem’in sahibi oldu. D&AD CEO’su Tim Lindsay, “Yeni kalem kategorilerinin gelmesi büyük bir etki yarattı. Jüri üyelerimiz müthiş işleri onurlandırmaktan dolayı çok mutluydu ve bu yıl en kalın yıllığımızı hazırlayacağız gibi görünüyor” ifadesini kullanarak bu yılki performanstan memnun kaldığını ifade etti. Öte yandan en çok ödülü 229 kalem toplayan İngiltere aldı. İngiltere’yi 150 Kalem’le ABD takip ederken öne çıkan diğer ülkeler Japonya (47 Kalem), Almanya (44 Kalem), Brezilya (44 Kalem), Fransa (44 Kalem) ve Avustralya (39 Kalem) oldu.

Siyah Kalem kazanan işler ise şöyle oldu:

Marcel Worldwide’ın hazırladığı Inglorious Fruits & Vegetables, Doğrudan Entegre Kampanyalar kategorisinden ödüle layık görüldü.

 

Made Thought’un G. F Smith için yaptığı branding ödüle layık görüldü

Exit mobile version