Site icon Campaign Türkiye

Türkiye’den hangi markalar deprem yardımında bulundu?

People holding on to each other

Kahramanmaraş merkezli iki depremin üzerinden iki hafta geçti, toparlanması uzun zaman alacak bir sürece girdik. İlk günden beri maddi, manevi yardıma koşan birey ve kuruluşlar oldu ve herkes elinden geleni yapmaya devam ediyor. Şimdi daha çok birlik olma, güçleri birleştirme zamanı.

Globalde bazı markalardan yardımlar ulaşmaya başlamıştı peki Türkiye’de hangi kuruluşlar taşın altına elini koydu?

Yıldız Holding

Sabancı Holding

Koç Holding

Borusan Holding

Borusan Grubu ilk etapta AFAD’a 10 milyon TL’lik fon aktardı. Borusan Kocabıyık Vakfı ile bölgedeki yaşam ve eğitim
koşullarının yeniden oluşturulması ve iyileştirilmesi için bugüne kadar verilen desteklere ilave olarak önümüzdeki dönemde kullanılmak üzere 200 milyon TL kaynak ayırdı.

Maddi destek sağlamak isteyen Borusanlılar için oluşturulan Borusan Afet Destek Fonu kapsamında şu ana kadar 2 binden fazla çalışan toplam 5.6 milyon TL nakdi bağış yaptı. Bu bağışlarla ihtiyaç malzemesi alındı ve bölgeye sevk edildi. Ayrıca
afetzedelerin acil ihtiyaç duyduğu uyku tulumu, ısıtıcı, kıyafet vb. ayni yardımlar da şirket ve Borusan Gönüllüleri organizasyonuyla toplandı.

Ayrıca bölgede arama kurtarma eğitimleri olan Borusanlılar’dan takımlar, sahada görev alıyorlar. 675 çalışan, gönüllü
başvurusunda bulundu ve bulundukları illerdeki yardım organizasyonlarına yönlendiriliyorlar.

Borusan Lojistik, Cumhurbaşkanlığı İdari İşler Başkanlığı Destek ve Mali Hizmetler Genel Müdürlüğü ve belediyelerin kamyon destek taleplerini karşılıyor. Borusan Grubu’nun gıda ve yardım malzemesinin bölgeye taşınmasına devam ediyor.

Borusan Cat, Borusan EnBW Enerji, Borçelik, Borusan Limanı, Borusan Otomotiv, Borusan Araç İhale, Borusan Mannesmann ve Supsan dahil olmak üzere Borusan Grubu’na ait diğer firmalar da kendi alanlarında desteklerini sunmaya devam ediyor.

Nef Vakfı

Depremin gerçekleşmesi ardından ilk saat itibariyle Afet Koordinasyon Merkezi ile irtibata geçerek, kriz masası kurdu ve ekiplerini deprem bölgesine ulaştırdı.

Sahada arama kurtarma çalışmalarına destek verdiği gibi, ayni ve nakdi yardımlarını ihtiyaç bölgelerine İstanbul Nef genel merkezinden her gün düzenli olarak tırlar kaldırarak ulaştırıyor. Yardım malzemelerinde çadır, jeneratör, gıda, hijyen malzemesi, bebek ürünleri, battaniye, kışlık giyim, soba, ısıtıcı, iş makineleri gibi bölgede ihtiyaç duyulan ürünlere öncelik verildi.  Turkish Philantrophy Funds aracılığıyla global yardımların da toplandığı Nef Vakfı, BtcTurk ile kripto para cüzdanları üzerinden yapılan yardımları da afetzedelere ulaştırmak için bir işbirliği gerçekleştirdi. Nef Vakfı, milyonları etkileyecek barınma sorunu ihtiyacının karşılanması için de konteyner kent kurulması üzerine hazırlıklarına başladı. İlk etapta 500 adet konteyner ve prefabrik okulla bölge halkına destek olacak.

Papara

AHBAP Derneği’ne 2,5 milyon TL, AFAD ve KIZILAY’a 25 milyon TL bağışta bulundu.
Beşiktaş sponsorluğu kapsamında, spor kulübünün deprem bölgesine gönderdiği tırlara ayni yardımda bulundu. Papara kullanıcılarının daha kolay bağış yapabilmesi için hızla aksiyon aldı ve depremden sonra ilk 48 saat içinde bağış kurumları arasına AFAD ve KIZILAY’ı ekledi. 12 Şubat itibarıyla Papara kullanıcılarının AFAD, İhtiyaç Haritası ve AHBAP için gerçekleştirdiği bağış miktarı 10 milyonu geçti. Nisan 2023 sonuna kadar Türkiye’deki tüm ATM’lerden para çekme işlemi yapacak depremden etkilenen bölgelerdeki Papara kullanıcıları işlem ücreti ödemeyecek.

Socar Türkiye

Deprem bölgesindeki vatandaşların ihtiyaçlarının karşılanması amacıyla 55 milyon TL deprem destek fonu belirleyen kuruluş, Adıyaman, Aksaray, Gaziantep, Hatay, Kahramanmaraş, Mersin ve Şanlıurfa’daki Hazar Akaryakıt istasyonlarından, ambulans itfaiye ve görevdeki tüm kurtarma araçlarına ücretsiz akaryakıt sağlamaya devam ediyor.

Opet

Sahibinden.com

Sahibinden.com ayrıca deprem bölgesine 50 milyon TL destek sağladı.

Hepsiburada

Boyner Grup

Amazon.com.tr

Trendyol

Petrol Ofisi

AFAD’a sunulmak üzere 5 milyon litrelik akaryakıt ikmalini on ildeki istasyonlarında otomasyon sistemlerinde ihtiyaca göre kademeli olarak tanımlayarak bilabedel gerçekleştirdiler.

Grup olarak Devlet Malzeme Ofisi aracılığıyla AFAD’ın da dahil olduğu 5.600’dan fazla kamu kurumunun yaklaşık 100.000 aracına yakıt ikmali yapıldı.

Karasal tedarikin yanı sıra havalimanlarına JetA1 yakıtını tedarik edildi. Adana ve Gaziantep’teki ikmal merkezleri de bu yönde tam kapasiteyle hizmet verdi.

Shell Türkiye

PUBG Mobile Türkiye

Darrüşafaka & İş Bankası

Darüşşafaka Cemiyeti, deprem bölgesinde ebeveyn kaybı yaşayan çocuklara nitelikli eğitim sunmak için Türkiye İş Bankası’nın verdiği destekle okulun imkânları dahilinde öğrenci kabul kontenjanını artırdı. Yapılan iş birliğiyle depremzede çocuklar, Darüşşafaka Eğitim Kurumları’nda 5ecza’inci sınıftan başlayıp 12’nci sınıftan mezun oluncaya kadar 8 yıl boyunca tam burslu, yatılı ve nitelikli eğitim alacak. İş Bankası’nın öğrencilerin eğitimine katkısı üniversite hayatlarında da devam edecek.

İş Bankası

Eczacıbaşı Topluluğu

P&G Türkiye

Unilever Türkiye

Coca-Cola

Akbank

Pegasus Hava Yolları

Ford Otosan

Arçelik

Dardanel

Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı koordinasyonunda, Kızılay ve AFAD ile iş birliği içinde çalışan Dardanel, depremden etkilenen illerdeki gıda ihtiyacını karşılamak için çalışıyor. Depremzedelere bugüne kadar 2 tır gıda yardımı ulaştırdı, ayrıca bölgedeki arama kurtarma ve sağlık ekiplerinin kumanyalarını karşılamaya devam ediyor. Afet bölgelerine toplam 6,5 milyon TL değerinde gıda yardımında bulundu. Bunlara ek olarak Jazyy Pet Food markasıyla da bölgedeki evcil hayvanların mama ihtiyacına yönelik ürün gönderimi gerçekleştiriyor.

Baykar 

BAYKAR ayrıca, depremzedelerin barınma ihtiyacı için AFAD ile birlikte 1000 konut bağışlayacağını duyurdu.

 

Exit mobile version