Türkiye’de ve dünyada açık hava

Arvak’ın 2011’den bu yana yayınladığı Türkiye Açıkhava Reklam Yatırımları raporunun bu yıl adı değişerek Türkiye ve Dünyada Açıkhava 2019 olarak yayınlandı.

Türkiye’de açıkhava mecrasına yapılan yatırımları Dijital Açıkhava
Büyük alanlar
Açıkhava reklam üniteleri başlıkları altında

inceleyen rapor, aynı zamanda dünyada açıkhavaya yapılan yatırımlarını da inceleyen bir bölüm ile açıkhava mecrasını global ve geniş biçimde özetleyen bir yapıya geçti. “Türkiye ve Dünyada Açıkhava 2019 “ raporuna www.arvak.com.tr web adresinden ulaşabilirsiniz. Türkiye için 2019 seçim yılıydı. Tüm mecralarda ve açıkhavada etkisini hissettik ve gördük. Yerel yönetimlerdeki değişiklikler Açıkhava envanterinde anlamlı değişimlere yol açtı. Özellikle İstanbul’da. Açıkhavanın kalbinin attığı İstanbul’da açıkhavaya yeni oyuncular katılmaya başladı. Değişimler Açıkhava envanterinin netleşmesini etkiliyor, belirsizlikler yaratıyor. Bu belirsizlik atmosferi 2019’da özellikle medya planlamalarında sıkıntı yarattı ve Açıkhava mecrasına yapılan yatırımları olumsuz etkiledi. Buna rağmen açıkhava yıllardır sürdürdüğü büyüme performansını 2019 ’da da sürdürdü. Açıkhavanın içinde bulunduğu belirsizliklerin 2020’nin ilk yarısında sona ereceğini ve açıkhavanın dünyada da olduğu gibi büyümesini sürdüreceğini düşünmemizi sağlayan bir çok neden var. Bu nedenlerden en önemlisi dijitalin hızla büyümesi ve açıkhavanın dijital ile bir arada kullanıldığında yarattığı sonuç alıcı etkisi. 2019 yatırımlarına baktığımızda açıkhavaya yapılan toplam yatırımın 831 milyon TL’ye ulaştığını görüyoruz. Bu bir önceki yıla göre %2.5 büyüme anlamına geliyor. Zor ve çalkantılı bir yılın ardından oranı ne olursa olsun büyüme görmek önemli. Açıkhavanın toplam reklam yatırımları içindeki payı %9.4 olmuş.

Belirsizlik ve değişimlerin sona ermesiyle açıkhavanın büyümesini artırarak sürdüreceğine inanıyoruz derken Corona krizini yaşamaya başladık. Corona krizi her şeyi değiştirecek gibi görünüyor.
Özellikle de iş ve iletişim dünyasını. Dünyada büyümesini sürdüren iki mecradan biri olan açıkhavanın kriz sonrasında yine etkili ve sonuç getiren bir mecra olduğuna tanık olacağımıza olan inancımız tam.

Ayhan Tezcan
Arvak Yönetim Kurulu Başkanı

Bu yazı, ilk olarak Campaign Türkiye 99. sayısında yayımlanmıştır.

Bunları da beğenebilirsin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.