artwork

“Türkiye’de freelancer kullanımı %120 arttı”

11 yıl önce

1

Serbest iş piyasası platformu Freelancer.com, ülkeleri dış kaynak kullanma (outsourcing) oranlarına göre sıraladı. Sıralamada Türkiye’de dış kaynak kullanımı Avrupa ülkelerine kıyasla daha hızlı bir şekilde gerçekleşiyor. Geçtiğimiz yılda freelancer.com üzerinden dış kaynak kullanım oranını %120 artıran küçük ölçekli Türk işletmeler bu yolla freelancer’ların site üzerinden sağladığı geliri %158 artırdı. Bu dönem içinde siteye olan kayıtlar da %66 artış gösterdi.

Freelancer.com’un Türkiye’deki küçük ölçekli işletmelere yönelik bir araştırmasında, IT mühendisi çalıştıran küçük ölçekli Türk işletmelerinde %46 büyüme, web tasarımı alanında %34 artış, grafik tasarımı işlerini dışarıdan temin etmede %28 artış ve yazı ve pazarlamada sırasıyla %26 ve %14 artış olduğu tespit edildi.

Freelancer.com CEO’su Matt Barrie ise “Freelancer.com’un rakamları Türkiye’nin Avrupa’nın en hızlı büyüyen dışarıdan temin ekonomisi olduğunu gösterdi. Yani küçük ölçekli Türk işletmeleri yapamadıkları işler için uzmanlar tutuyor; şirketlerini ve dinamik e-ticaret sitelerini daha verimli çalıştırmak için IT sistemleri tasarlamaktan pazarlama, finans ve hesap uzmanlarına kadar…”  diyerek araştırma sonuçları hakkında yorumda bulundu.

Sonuç olarak küçük ölçekli Türk işletmelerin teknolojik değişimleri ön sıralara yerleştirdiklerini; Türkiye çalışma sisteminin de bu değişimlerle birlikte gelişme gösterdiğini söyleyebiliriz.