Site icon Campaign Türkiye

Türkiye ve Suriye’yi etkileyen depremler İngiltere’de yaşansaydı?

BM Kriz Yardım Fonu kampanyası, Türkiye ve Suriye’de olup bitenleri haber gündeminin üst sıralarında tutmanın önemini vurguluyor.

Londra merkezli yaratıcı ajans Hjinks; St Paul Katedrali, Manchester John Rylands Kütüphanesi ve The Birmingham Bull Ring gibi önemli mekanları, AI aracılığıyla yıkılmış halleriyle gözler önüne seriyor.

‘AI Aid’de izleyiciler; Türkiye’de binlerce kişinin hayatını kaybettiği depreme benzer şekilde, Richter ölçeğine göre 7,8 şiddetine ulaşan bir depremle karşılaşmışçasına ağır hasar gören binaları görüyor.

Hijinks Kurucusu ve Yaratıcı Yönetmeni Tamryn Kerr: “Türkiye ve Suriye gibi önemli ve manşetlerde kalması gereken bir haber bile görüş alanından hızla kaybolabiliyor.

İngiltere’de olsaydı depremin nasıl görüneceğini, özellikle yardım ve bağışların ne kadar hızlı gelebileceğini düşünüyorduk. Yaratıcı sektörler üzerinde etkisi hakkında çok fazla olumsuz haber olsa da üretken yapay zeka, bir kriz durumunda önemli bir haberin kalıcı olmasına ve hatta yardım için daha fazla bağış yapılmasına yardımcı olabilir mi?

Deprem senaryosunu bir AI görüntü oluşturucuya yerleştirdik ve sonuçlar gerçekten inanılmazdı. Bu, Türkiye ve Suriye halkının gerçeğidir ancak bildiğiniz ve sevdiğiniz yerlerin yok edildiğini görmenin verdiği duygu güçlü ve akılda kalıcı.” dedi.

Kampanya; görüntülerin bu trajedi hakkında farkındalık yaratması ve insanları BM’e bağışta bulunmaya teşvik etmesini amaçlıyor.

Çeviri ve Uyarlama: Necla Eylül Durukan
Kaynak: The Drum

Exit mobile version