Türkiye mobil reklam sektöründe neler oluyor?

Türkiye’de mobil kullanıcılarının yaklaşık yüzde 85’ine ulaşan mobil reklam ağı mobilike’ın, madvertise ile ortak çalışması olan madreport’ta Türkiye mobil reklam sektörü ile ilgili etkileyici rakamlar yer alıyor. Mobil sektörün geleceği, uygulama pazarında Türkiye’nin Avrupa’daki yeri, dikkat çeken navigasyon uygulamaları, EA Games kampanyası mobil reklam etkinlik araştırması, uygulama mağazaları ve kullanım analizi madreport içerisinde bulunan konular arasında.

Mobil internet kullanıcı sayısı 7,1 milyon

Mobil internet kullanımı Türkiye OS dağılımında yüzde 45 oranla iOS liderliğini sürdürürken, yüzde 31 oranla Android iOS’u takip ediyor. Symbian yüzde 11, RIM Blackberry yüzde 5 ve diğer diğer işletim sistemleri ise yüzde 8 olarak görülüyor. 2012 Q1 Türkiye mobil internet kullanıcı sayısının 7,1 milyon, tüketilen toplam mobil internet data miktarının 14,1 milyon Gbyte olduğu görülüyor. Her iki rakam da bir önceki çeyrekle karşılaştırıldığında yüzde 30’un üzerinde artış gösteriyor.

iOS ve Android rekabeti

Avrupa akıllı telefon kullanım oranlarında İngiltere ve Almanya’da iOS ve Android yakın oranlarla birbirlerini takip ederken, Türkiye ve İtalya’da iOS, Android işletim sisteminin önünde ciddi bir farkla liderliğini koruyor. Android’in bu 5 ülke arasında iOS’e en yüksek fark attığı ülke ise İspanya olarak görülüyor.

Navigasyon uygulamalarının farklı fiyat stratejisi ve politikalarıyla Türkiye App Store’da en çok ciro yaratan ikinci kategori olduğu görülüyor. Bununla beraber fiyat olarak farklı kategorilerle karşılaştırıldığında en pahalı uygulamaların bu alanda yer aldığı belirtilebilir. iGo ve Sygic GPS uygulamaları kullanıcılardan aldığı yüksek beğeni oranlarıyla ilgi çekiyor.

Mobil Pre-Roll etkinlik çalışması

Video ve bilgisayar oyunlarının dünya çapında lider markası olan EA Games, lansman sürecinde yaptığı reklam çalışmalarına mobili entegre ederek yeni ürünü “The Run”ın mobil cihazlar üzerinden lansmanını gerçekleştirdi. EA Games için hazırlanan global mobil reklam kampanyasında kullanılan Pre-Roll reklamları mobilike ve madvertise reklam ağı üzerinden sunuldu. Çalışmanın ana odak noktası, mobil Pre-Roll reklamlarını görüntüleyen kullanıcıların farkındalık algısını, reklamın ne kadar tanındığını ve reklamı beğenip beğenmediklerini öğrenmekti.

Farkındalık: Yayınlanan mobil reklam kampanyasında kontrol grubunda görülen yüzde 7,3 oranındaki farkındalık, ölçüm grubunda yüzde 25,9‘a kadar önemli oranda artarak, yüzde 255 oranında yükseliş gösteriyor ve mobil video reklamlarının akılda kaldığını gösteriyor.

Hatırlama: Videoyu izledikten sonra yüzde 27,5 oranındaki kullanıcı reklamı hatırlıyor ve yüzde 13 oranındaki kontrol grubuyla karşılaştırıldığında farkındalık yüzde 115 oranında artış gösteriyor.

Demografi: Mobil video reklam özellikle erkek ve genç kullanıcıların ilgisini çekiyor. 14-29 Yaş arası kullanıcıların yüzde 79’u mobil video Pre-Roll reklamlarını “Beğendiğini” belirtiyor. Bununla beraber hedef kitlenin büyük bir çoğunluğu, video reklamlarının mobile çok uygun olduğunu söylüyor.

Türkiye ilk dörtte

Türkiye’deki mobil uygulama mağazalarından elde edilen gelir ağırlıklı freemium uygulamalardan sağlanıyor ve son bir yıl içerisinde gelir artış oranı analiz edildiğinde Türkiye, Brezilya, Rusya, Meksika ile birlikte ilk 4’te yer alıyor. Apple Türkiye App Store’da bulunan Top 100 en çok ciro yaratan uygulamalara bakıldığında oyunlar toplam cironun yaklaşık %60’ını yaratırken, oyun kategorisini navigasyon, sosyal ağ ve eğlence kategorisi takip ediyor. Türkiye’de indirilen her 100 ücretsiz uygulamaya karşılık 2 adet ücretli uygulama indiriliyor.

Raporun tamamına buradan ulaşabilirsiniz.

Bunları da beğenebilirsin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.