Türkiye mobil reklam pazarı hızla büyüyor

MMA Türkiye 2018 mobil reklam harcama araştırma raporunu yayınladı. MMA Türkiye araştırmasına göre, 2018 mobil reklam yatırımları 1 milyar 503 milyon TL olarak gerçekleşti.

MMA & Kantar iş birliği başlıyor

MMA Yönetim Kurulu Eş Başkanı Erdem Tolon, “ Araştırmaya veri ve ön görüleriyle destek veren tüm paydaşlara teşekkür ediyoruz. Yapay Zeka, Büyük Veri, IOT ve Zenginleştirilmiş/ Arttırılmış Gerçeklik gibi trendleri incelediğimiz zaman Mobil’in tüm bu trendlerin merkezinde olduğunu gözlemlemekteyiz. Günümüzde önemli mecra haline gelen Mobil’in ilerleyen dönemde önemini daha da arttıracağını ön görmekteyiz. ” dedi.

MMA Türkiye ve MENA Bölge Direktörü Melis Ertem: Data odaklı reklamcılığın, Mobil Arama ve Programatik yatırımlara ortalamanın üzerinde bir büyüme getirdiğini ve bu büyümenin önümüzdeki yıllarda devam etmesini beklediklerini ifade ederken “Önümüzdeki dönemde Influencer marketing ya da oyun içi reklamlar gibi farklı alt kırılımların da pazardaki yerlerini belirlemek istiyoruz” dedi.

Mobil Display reklam harcamaları 957,94 milyon TL olarak gerçekleşirken, Mobil Arama motorlarına yapılan reklam yatırımları ise toplam mobil harcama içerisinde %36’yı geçerek 545,36 milyon TL olarak gerçekleşti.

Display altında yer alan Banner, Rich Media gibi gösterim veya tıklama bazlı reklamlara yapılan yatırım, 629,06 milyon TL seviyesine ulaşırken, Youtube, sosyal medya videoları ve lokal yayıncıların mecralarında yer alan videolar da dahil olmak üzere, video reklamlar, 328,88 milyon TL ile toplam yatırımlardan yaklaşık %22 pay aldı.

Programatik olarak tabir edilen ve reklam alım-satım sürecinin insanlar yerine makineler arasında gerçekleştiği sistem üzerinden sunulan mobil reklamlar için yapılan yatırımlar, 686,99 milyon TL ile toplam mobil harcamadaki payını yaklaşık %46’ya çıkarttı.

Sosyal Medyaya yapılan yatırımlar 397,88 milyon TL’ye ulaşırken, Native reklam yatırımları 58,84 milyon TL olarak gerçekleşti

 

Bunları da beğenebilirsin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.