Türkiye markalaşmada dünya dördüncüsü oldu

Dünya Fikri Mülkiyet Örgütü’nün (WIPO) açıkladığı verilere göre Türkiye 2009-2011 yılları arasında marka, endüstriyel tasarım ve faydalı model tescili alanlarında en fazla büyümeyi gerçekleştiren beş ülkeden biri oldu. Türkiye, nitelikli buluşların koruma altına alındığı patent başvurularında ise dereceye giremedi.

WIPO tarafından her yıl açıklanan Dünya Fikri Mülkiyet Göstergeleri, kurum tarafından infografik olarak yayınlandı. Sınai mülkiyet haklarının temelini oluşturan marka, patent, faydalı model ve endüstriyel tasarım başvurularının son üç yıldaki büyüme oranlarına yer verilen infografikte, Çin dört alanda da birinciliği kimseye kaptırmadı.

Faydalı model başvurularının artış oranında Çin, Avusturalya ve Rusya’nın ardından dördüncü olan Türkiye’de yapılan marka başvurularındaki artış ise yüzde 16’lık oranla, yüzde 10,4’lük büyüme gerçekleştiren Avrupa Birliği marka başvurusu OHIM’in üzerinde yer aldı. Öte yandan, Çin tüm dünyada yapılan patent başvurularının yüzde 29,4’üne sahip olarak bu alanda da birinci sırayı kaptı. Çin’den sonra en fazla büyümeyi Hindistan gerçekleştirirken, Apple, Microsoft ve Google gibi teknoloji şirketlerini bünyesinde barındıran ABD ise bu iki ülkenin gerisinde kaldı.

WIPO verilerini özetleyen infografik

 

 

Bunları da beğenebilirsin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.