Türkiye, IAB MIXX Awards’ten 3 ödülle döndü

Uluslararası alanda başarılı ve parlak dijital reklam çalışmalarını ödüllendiren IAB ABD MIXX Awards yarışmasının bu yılki kazananları açıklandı. Kazanan projeler, interaktif pazarlamanın yenilikçilik çıtasını yukarı çekerken sektörün dinamik geleceğine ışık tutmaya devam etti.

Son senelerde uluslararası arenalardan önemli ödüllerle dönen Türk ajans ve reklamveren ekipleri bu yıl MIXX Awards Europe’un ardından ABD’den de boş dönmedi. Bu yılki yarışmada finale kalan 5 çalışmadan 3’ü ödül kazandı. Böylece Türkiye, 2012’den beri IAB ABD MIXX Awards’tan aldığı ödül sayısını 15’e, ABD ve Avrupa’dan aldığı toplam ödül sayısını ise 38’e yükseltti.

Türkiye’den ödül alan 3 çalışmanın ayrıntıları ise şu şekilde:

Mobil Display Reklamlar kategorisi Altın MIXX
Çiz Bakalım (Fill the Banner)
Samsung Electronics – Opera Mediaworks & SMG Turkey

Arama Motoru kategorisi Bronz MIXX
Pegasuslu Olmak Ya Da Olmamak
Pegasus – Hype

Yaratıcı Reklam Optimizasyonu kategorisi Bronz MIXX
Wish Delivery Ad
Media Markt – Opera Mediaworks & Isobar Türkiye

Sektörümüzde yapılan işler tüm dünyaya örnek oluyor

MIXX Awards’ta kazanan kampanyalar “dijital pazarlama iletişimi sektörü’nün gelişimine katkıda bulunuyor. Ödül alan her bir proje gelecek yıllar için referans oluşturuyor. Her yıl ulusal MIXX Awards yarışmalarında ödül kazanan projeler arasından seçilen işler IAB ABD’nin hazırladığı “Global Insights Report: What Works & Why” raporuna da giriyor. Türkiye’nin son 3 senedir 2 projeyle yer aldığı raporun bu yılki versiyonunda da geçtiğimiz yıl ödül alan 2 kampanyaya yer verildi. MIXX Awards Türkiye 2015’te ödül kazanıp, rapora katılan 2 çalışmanın ayrıntıları ise şu şekilde:

Sessiz Vitrin
Unilever / Axe Black – Manajans/JWT

TweetCar
Peugeot – Voden

Raporun tamamını incelemek için buraya tıklayabilirsiniz.

Yarışan projelerde “Yaratıcılık” ön planda

MIXX Awards’ta ödül kazanan projelerin özellikle sonuç getirmiş olmasına özen gösteriliyor. Bu seneki çalışmalarda yaratıcılığın da performans kadar ön planda olması dikkat çekiyor.

IAB ABD Başkan Yardımcısı ve CMO’su David Doty ise, “MIXX Awards; hedef kitlelerine ulaşmak için öncü, cesur ve yenilikçi teknikler kullanan çalışmaları ödüllendiriyor.Bu yılki başvurulara baktığımızda çalışmaların yenilikçi ve yaratıcı yönlerinin ağır basması oldukça sevindirici bir gelişme” sözleriyle konu hakkındaki görüşlerini paylaştı.

Bu yıl 12.si düzenlenen yarışmanın jürisinde reklamveren, ajans ve yayıncı dünyasından 33 sektör temsilcisi yer aldı. Jüriye 72and Sunny Ortağı ve Kreatif Direktörü Matt Murphy başkanlık etti. Murphy başvuruları ve değerlendirme süreci hakkında şunları söyledi. “Kazanan işler günümüz dijital reklamcılığının gücünü ortaya koyuyor. İletmek istedikleri mesajları daha önce kullanılmayan yöntemlerle aktaran, somut ve anlamlı yollarla hedef kitleleriyle etkileşime geçebilen projeler ödüllerin sahibi oldu.”

Yarışmada Yılın En İyisi Ödülü ise, REI ve Venables Bell & Partners’ın; tüketicileri Black Friday alışveriş gülerinde perakende yerine ev dışı aktivitelerde yer almaya teşvik eden bir viral sosyal medya kampanyası olan #OptOutside projesine gitti. Tüm kazananların listesine de buradan ulaşabilirsiniz.

ABD merkezli MIXX Awards 6 senedir Türkiye’de de düzenleniyor. MIXX Awards Türkiye’de ödül alan birçok kampanya, uluslararası arenalarda da boy göstererek çoğu yarışmadan ödülle dönüyor. MIXX Awards Türkiye bu yıl 7. kez düzenlenecek ve yarışmaya başvurular Kasım ayında başlayacak.

Bunları da beğenebilirsin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.