Türkiye en çok neleri değiştirmek istiyor?

İlk senesinde 1 milyon kullanıcıya ulaşan Change.org, ikinci senesinde 3 milyon kullanıcıya ulaştı. Platform artık Linkedin ve Instagram’dan sonra 3.276.326 kişiyle en yüksek kullanıcı sayısına sahip platformlar arasında. Türkiye’de toplam 270 başarılı kampanyaya ev sahipliği yapan site 2. yaşını kutlarken Türkiye’de en çok hangi iller neleri değiştirmek istiyor diye baktı.

Kullanıcıların dağılımına ve açılan kampanya sayılarına baktığımızda nüfusla doğru orantılı bir değişim talebi var. Sırasıyla çevrelerinde en çok değişim isteyen iller; İstanbul, İzmir, Ankara. 3.2 milyonun üzerinde kullanıcısı olan Change.org’da açılan kampanya konularının dağılımı ise %35 insan Hakları, %18 eğitim, %17 çevre, %10 hayvan hakları, %8 ekonomik adalet, %6 ceza adaleti, %6 sağlık oranları ile, kullanıcıların “Türkiye’de en çok değiştirmek istedikleri” konular olarak sıralanıyor.

Change.org Türkiye, bugün 196 ülke arasında ABD, İspanya, İngiltere, Fransa, Kanada, İtalya, Avusturalya ve Rusya Federasyonu’ndan sonra 9.sırada. 3 milyonu aşan kullanıcıların imzalarıyla 270 kampanya başarıya ulaştı. Böylece, 1 milyon 130 bin kişi attığı imzalarla arzu ettiği değişimi gerçekleştirdi.

Change.org, bireylere değiştirmek istedikleri şeyler için imkan sağlarken aynı zamanda karar vericilere vatandaşların, tüketicilerin isteklerini dinleme olanağı da yaratıyor. Change.org’da başarının anahtarı ise imza sayısı desteğini artırırken aynı zamanda platformu bir örgütlenme aracı olarak kullanmakta. Aşağıdaki infografikle, 2 senedir Türkiye’nin değişim taleplerinin fotoğrafını çeken site bu başarıyı tatmak için size de soruyorlar; #senneyidegistireceksin.

 

 

 

Bunları da beğenebilirsin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.