artwork

Turkcell ilk çeyrekte yüzde 12 büyüdü

12 yıl önce

0

Turkcell, 2012’nin ilk çeyreğinde %12 büyüdü ve pazar liderliğini sürdürdü. Turkcell Grup gelirleri, %43 oranında büyüyen iştirakler ve Türkiye’de yıllık %52 büyüyen mobil internet gelirlerinin katkısıyla 2012’nin birinci çeyreğinde 2,38 milyar TL olarak gerçekleşti.

Turkcell’in faturalı abone sayısı 12 milyon seviyesini aşarak toplam abonelerinin %35’ine ulaşırken, toplam abone sayısı bir önceki yıla göre 1,4 milyon artışla 34.5 milyon oldu. Abone başı aylık ortalama kullanım yıllık %15 artışla 222 dakikaya yükselirken, Abone Başı Aylık Geliri (ARPU) ise mobil internet ve servis gelirlerindeki artışın da etkisiyle bir önceki yıla göre %4 oranında artarak 19,2 TL oldu.

ilk çeyrekte mobil internet gelirleri de yıllık %52 oranında artarak 229 milyon TL oldu. Böylece 2012 birinci çeyrek  mobil internet gelirleri geçen yılın aynı döneminde daha büyük olan SMS/MMS gelirlerini geçti. Mobil servisler ve mobil internet gelirlerindeki artışla Turkcell’in ses dışı gelirleri %25 artışla 529 milyon TL’ye yükselirken mobil internet kullanıcı sayısı da yıllık %15 artışla 12.1 milyon seviyesine ulaştı. Turkcell son bir yılda şebekesindeki akıllı telefon penetrasyonunu da %82 oranında artırmayı başardı. Bu artışla birlikte Turkcell şebekesindeki akıllı telefon sayısı 4,3 milyona yükseldi.

Turkcell Genel Müdürü Süreyya Ciliv büyümeyle ilgili olarak, “Müşterilerine mobil iletişim, fiber genişbant ve şimdi de bilgi ve iletişim teknolojileri çözümlerini hızlı ve kaliteli altyapı ile birlikte sunan Turkcell Grup olarak bu çeyrekte de yatırımlarımıza hız kesmeden devam ettik. Altyapıdaki üstünlüğümüzü yenilikçi çözümler ve en iyi müşteri deneyimi ile birleştirerek Türkiye ekonomisine ve işletmelerin bütçelerine katkı sağlayacak Turkcell SüperBulut’u ve her ekranda kişisel televizyon deneyimi yaşatacak Turkcell TVPlus’ı müşterilerimize sunduk. Önümüzdeki dönemlerde de, Türkiye’ye dünyadaki en yeni teknolojileri getirmeye devam ederek liderliğimizi sürdüreceğiz.” dedi.

Süreyya Ciliv Turkcell’in süregelen başarısının temel unsurları olan Turkcell müşterileri, çalışanları, iş ortakları ve hissedarlarına da destekleri için teşekkür etti.