Turkcell 4G hız testi gerçekleştirdi

Mobil iletişim tekonolojilerine yatırımını sürdüren Turkcell, bugün düzenlediği basın toplantısında dördüncü nesil (4G) internet hizmeti için bir hız denemesi gerçekleştirdi. 4G hız testini, aynı veya farklı frekans bantlarındaki taşıyıcıları birleştirerek çok yüksek hızlara çıkmayı sağlayan LTE-A  (Long Term Evolution-Advanced) teknolojisiyle gerçekleştiren GSM şirketi, hız testinde 900 Mbps’ye varan hıza ulaştı.

Süreyya Ciliv basın toplantısında Turkcell’in mobil internet çalışmalarından bahsetti.

Yapılan basın toplantısında söz alan Turkcell Genel Müdürü Süreyya Ciliv, mobil iletişim teknolojisi alanında yaptıkları çalışmalar ve gerçekleştirdikleri hız testiyle ilgili şunları söyledi:

“Bundan 4 yıl önce, tüm Türkiye’nin hayatını değiştiren bir yeniliğe imza attık: 3G hızında internet, mobilitede momentum yarattı. Her an, her yerden bilgiye erişebilmek bir lüks olmaktan çıktı. Geçtiğimiz yıl da 3G şebekemizin tamamını çift taşıyıcılı internet teknolojisiyle yenileyerek mobil internet hızımızı ikiye katladık ve 43,2 Mbps’ye varan hızlara çıkardık. Mobil internetin yanı sıra Turkcell Superonline ile müşterilerimize 1.000 Mbps sabit internet hızı sağlıyoruz. Turkcell 3G şebekesinin %91’ini ışık hızındaki bu fiber ağımız taşıyor. Turkcell, müşterilerine en iyi kalitede 3G hizmeti sunmak için bugüne kadar yaptığı yatırımlar sonucunda elde ettiği altyapı gücünü,  paralel teknolojileri deneyimlemek için başlattığı çalışmalara da yansıttı.

Bugün gerçekleştirdiğimiz testlerle hız ibresi 900 Mbps’ye dayandı. Laboratuvar ortamında gerçekleştirdiğimiz bu testlerle, bir Türkiye rekoruna imza attık ve dünyada da bu hızları deneyen sayılı operatörler arasına girdik. Bu hızlara imkan tanıyacak olan LTE Advanced teknolojisi, yani 4G’nin en ileri seviyesi ile ilgili çalışmalarımızı Türkiye ile paylaşmak istedik. Mobil internette hız çıtasının her gün yükseldiği dönemde insanımızı ileri teknolojiyle tanıştırmanın, teknoloji elçiliği yapmanın mutluluğunu yaşıyoruz.”

Turkcell, bugün gerçekleştirdiği basın toplantısında hız testinin yanı sıra 4G hızıyla streaming HD video gösterimi gerçekleştirdi. Öte yandan, internet hızı ölçümleyen “Speedtest.net “ internet sitesi üzerinden de 4G yükleme (upload) ve indirme (download) hız ölçümleri gösterildi. 4G hızı ile 3 boyutlu film izleme deneyimi de katılımcılara sunuldu.

LTE Advanced nedir?

LTE Advanced, aynı veya farklı frekans bantlarındaki taşıyıcıları birleştirerek çok yüksek hızlara çıkmamızı sağlayacak olan teknolojiye verilen isimdir. Örneğin, taşıyıcı birleştirme ile elde edilecek 100 MHz bandı kullanılarak “indirme” yönünde 750Mbps-3Gbps aralığında teorik hızlara çıkılabilir.

 

 

Bunları da beğenebilirsin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.