Türk çayı TÜRKÇAYDER’den sorulacak

Türk çayını ulusal ve uluslararası arenada tanıtmak ve çay üreticilerinin sorunlarını çözmek için TÜRKÇAYDER kuruldu.

 Türk Çayını Tanıtma ve Geliştirme Derneği (TÜRKÇAYDER), Türk çayını ulusal ve uluslararası arenada tanıtmak ve çay üreticilerinin birlikteliğini sağlamak üzere kuruldu. Merkezi İstanbul’da olan TÜRKÇAYDER, çay üretiminde kalite ve çeşitliliği artırmak, üretici ve tüketicilerin sorunlarını tespit etmek ve çözüm sunmak, üyelerin ithalat-ihracatla ilgili faaliyetlerini kolaylaştırmak ve üreticilere maksimum fayda sağlamak için çalışmalar yapacak.

TÜRKÇAYDER’in en önemli faaliyet alanlarından biri de; çay endüstrisi ile ilgili mevzuatların oluşturulması ve global uygulamalar ile uluslararası ticaret gerekliliklerini dikkate alan yeni bir Çay Kanunu hazırlanmasında aktif rol üstlenerek, gelişen ve değişen ihtiyaçlara uygun şekilde mevzuatın güncellenmesine katkı sağlamak.

Çay endüstrisine ait ürünlerin hammadde alımından pazarlamasına kadar her aşamada, üreticiler arasında mesleki dayanışma sağlamayı hedefleyen TÜRKÇAYDER’in üyeleri arasında; Çaykur, Doğadan, Doğuş Çay, Karali Çay, Martin-Bauer, Ofçay, Okumuş Çay, Orçay ve Özgür Çay gibi şirketler yer alıyor.

 

 

Bunları da beğenebilirsin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.