artwork

Tüm projelerimizin temelinde

2 sene önce

0

Coca‑Cola olarak işimizi en kolay şekilde değil, en doğru şekilde yapmaya özen gösteriyoruz. İşimizi en doğru şekilde yapmanın yolunun; ürün geliştirmeden üretime, şişelemeden pazarlamaya kadar yaptığımız her işin merkezine sürdürülebilirlik felsefemizi almaktan geçtiğine inanıyoruz. Sürdürülebilirliği ise sadece doğa ve çevre kapsamında bırakmayıp, toplumun farklı alanlarında gerçekleştirdiğimiz tüm projelerimizin temeline oturtuyoruz. Bu bilinçle, Kadının Güçlenmesi, Atıksız Bir Dünya, Suyun Geri Kazanımı ve Topluma Katkı alanlarında projeler üretiyoruz. Hem kendi adımlarımızı sürdürülebilirlik çerçevesi içerisinde değerlendirirken, hem de tüketiciyi bilinçlendirmek, toplumdaki farklı paydaşları sürece dahil etmek ve geleceğimiz için atılan adımların kolektif bir şekilde atılabilmesi gibi hedefler belirliyoruz.

Coca-Cola olarak, kadınların küresel ekonomiyi şekillendirmede dönüştürücü bir rol oynadığına inanıyoruz. Onların ekonomik hayatta aktif bir şekilde yer almasının hem ülkelerinin hem de kendi çevrelerinin kalkınmasında, gelişmesinde büyük önem taşıdığının bilincindeyiz. Bunun yanı sıra toplumsal cinsiyet eşitliğinin sağlanabilmesinin, kadınların ekonomik ve sosyal hayatta güçlü bir şekilde yer almasıyla mümkün olacağı görüşündeyiz. Bu değişimi gerçekleştirebilmekte önemli bir rol oynamak en önemli hedefimiz. Bu kapsamda belirlenen global hedeflerimizi desteklemek üzere Türkiye’de de 2015 yılında Kız Kardeşim projesini hayata geçirdik. Habitat Derneği ve TOBB iş birliğinde yürüyen proje kapsamında bugüne kadar 100 bine yakın kadın ile bir araya geldik. Oluşturulan Kız Kardeşim projesi ile de Türkiye’de 15-55 yaş arasındaki kadınların ekonomik hayata katılımı konusunda gerekli bilgi-becerilerle donatılarak toplumsal ve ekonomik konumlarının güçlenmesini desteklemeyi hedefliyoruz. Yine proje kapsamında 2019 yılında yeme-içme sektöründe faaliyet gösteren kadınları desteklemek amacıyla hibe programını hayata geçirdik ve 11 kadına hibe desteği verdik. 2021 yılında ise ikinci kez düzenlediğimiz hibe programı kapsamında 30 girişimci kadına toplam 765 bin TL’lik hibe desteği vermeyi planlıyoruz.

Yine bu yıl, Kız Kardeşim Projesi özelinde, T.C Tarım ve Orman Bakanlığı ile yaptığımız iş birliği ile kadın girişimcilerin ve Tarımsal Kalkınma Kooperatifi ortağı olan kadınların ticari faaliyetlerini güçlendirmeleri ve satış-pazarlama alanlarında rekabet yeteneklerini artırmaları için eğitimler vereceğiz.

Sürdürülebilirlik projelerimiz kapsamında sahip olduğumuz Atıksız Bir Dünya vizyonumuzla Türkiye’de tüm ambalajlarımızı %100 geri dönüştürülebilir malzemeden üretiyoruz. Küresel olarak 2030 yılına kadar piyasaya sürdüğümüz ambalajların tamamının toplanıp geri dönüştürülmesini hedefliyoruz. Ayrıca Doğa Koruma Merkezi (DKM) ve Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı (UNDP) iş birliği ile hayata geçirdiğimiz KOLLEKT uygulaması ve Kemer’de hayata geçirdiğimiz ‘atık kapanı’ projelerimizle Atıksız Bir Dünya için çalışmayı sürdürüyoruz.

Geleceğin Tarımı ve Gece Sulaması gibi projelerimiz sayesinde suyun geri dönüşümünü, toprağın korunmasını, verimin ve çiftçinin refahının artmasını hedefliyoruz. Desteklediğimiz tarım projeleri ile 2020 yılında ürünlerimizde kullandığımız suyun %100’den fazlasını doğaya geri kazandırdık.

Pandemi döneminde hayata geçirdiğimiz Küçük İşletmelere Tanıtım Desteği, Bir Menü Alana Bir Menü Bizden, Kafe ve Restoranlara Hijyen Kiti Desteği, Bu Coca‑Cola Bizden ve Mahalle Bakkallarına Dijital Eğitim gibi proje ve kampanyalarla da topluma ve ekonomiye katkı sağlamak için çalıştık. Ayrıca, müşterileriyle yeniden buluşan kafe ve restoran gibi küçük yerel işletmelere, COVID-19 hjiyen tedbirleri kapsamında destek olmak amacıyla geri dönüştürülmüş pet şişelerden üretilen separatörler hazırlayarak işletmelerin kullanımına sunduk.

Nazlı Berberoğlu

Coca-Cola Kurumsal İletişim Direktörü

 

 

 

Bu yazı ilk kez Campaign Türkiye’nin 110. sayısında yayımlanmıştır.

Senin için
Tümünü göster
Heinz, Fortnite’ta toprak sağlığı için farkındalık yaratıyor

Oyuncular 16 Mart’tan itibaren Heinz’ın ‘SOS domatesler’ adasına erişebilecek...

Emirates 500 ton plastik ve camı geri dönüştürdü

Emirates 2022 yılı boyunca 500.000 kilogramdan fazla plastik ve camı...

AMV BBDO sürdürülebilirlik projelerini destekliyor

Ajans, Bupa ve Essity markalarıyla çalışan yeni teklifi; yeşil danışmanlık...