Site icon Campaign Türkiye

Tüm dünyaya ilham veren 10 tasarım

Kimilerine göre iyi bir tasarım bir sorunu çözmeli, verdiği mesajı insanlara iletmeli ve göze hoş gelmelidir. Gerçekten iyi bir tasarım, doğru biçimde kullanılırsa bir tasarımdan fazlası olabilir, insanların düşüncelerini ve davranışlarını etkileyebilir. Birçok tasarımcı da bu yönde düşünüyor. Bu tasarımcılar kimi zaman belirli bir zaman dilimini tanımlayan, kimi zaman belirli bir yardım kampanyasına destek veren kimi zaman da politik tasarımlarıyla kendi işlerine sosyal sorumluluk rollerini de ekliyorlar. Bu şekilde gelişen tasarım atmosferi içerisinde de Creative Bloq ilham verici 10 tasarımı derledi.

 

1. “Labour isn’t working” posteri

Şimdiye kadar sadece iki politik reklam, Campaign’in Hall of Fame bölümüne alındı. Şüphesiz “Labour Isn’t Working”, İngiltere’deki billboard’lara yerleşmiş tüm zamanların en ikonik ve etkileyici reklamlarından biridir. Muhafazkar Parti adına Saatchi & Saatchi tarafından 1979 yılında hazırlanan çalışma, basit bir şekilde iş kurumu önünde kuyruğa girmiş işsiz insanları gözler önüne getiriyor.

Tasarım, yayınlandığı zaman halk üzerinde büyük bir etki yarattı ve Muhafazkar Parti’nin 18 yıl boyunca ülke yönetiminde olmasına büyük katkı sağladı. Poster tasarımı daha sonraki yıllarda seriler halinde devam etti. 2012 yılında devam niteliğindeki “Labour Isn’t Learning” tasarımı yapıldı.

 

2. Time dergisi kapakları

Time dergisi 1923‘ten beri dünya gündemindeki olayları sayfalarına taşıyor. Kuşkusuz derginin içeriği kadar kapakları da oldukça konuşuluyor. Çoğunlukla ünlü kişilerin yakın çekim fotoğraflarının yer aldığı kapaklarda, dünya gündemindeki önemli olaylara da yer veriliyor.

Time, şimdiye kadar sadece dört kez kırmızı çerçeveli kapaklarından ödün verdi: Çerçeve; 11 Eylül Olayları’ndan sonraki sayısında siyah, 2008’de “Earth Day” için çevreci imaja uygunluk açısından yeşil, 11 Eylül olaylarının 10’uncu yıl dönümünde metalik gri ve 2012’de Barack Obama yılın kişisi seçildiğinde yeniden gri renge dönüştü.

 

3. Adbusters kampanyaları

1989 yılında Kanada’nın Vancouver şehrinde kurulan Adbusters Media Foundation, sert bir şekilde tüketim karşıtlığını savunan ve çevreci bir kimlikle çalışmalarını sürdürüyor. Kuruluş, bilgi çağında yeni sosyal aktivizm hareketi oluşturmak isteyen dünya çapındaki sanatçı, aktivist, yazar, öğrenci, eğitimci ve girişimcileri bir araya getiren bir network görevini görüyor.

“Occupy Wall Street” protestolarını da başlatan Adbusters, yayınladığı dergilerin kapaklarında da felsefesine uygun mesajları yayınlıyor. Kuruluş, ayrıca global anlamda “Hiçbir Şey Almama Günü”, “TV Kapatma Günü” gibi kampanyalara da imza atmıştı.

 

4. Sigarayla mücadele reklamları

Geçtiğimiz on yılda Batı dünyasında yayınlanan bazı sigarayla mücadele reklamları, sigara tiryakilerini sigarayı bırakmaları gerektiğine ikna etmeye çalıştı.

 

5. Barack Obama’nın “Hope” posteri

Grafik tasarımcı ve illüstratör Shepard Fairey, 2008’de ABD Başkanlık Seçimleri öncesinde Barack Obama için ünlü “Hope” posterini tasarladıktan sonra adını tüm dünyaya duyurmayı başarmıştı. “Hope” posterinin yanı sıra “Change” (Değişim) ve “Progress” (İlerleme) isimli posterlerinde olduğu seriler Fairey tarafından bir günde tasarlandı.

 

6. Greenpeace’in BP protestoları

Adbusters gibi Greenpeace de sosyal aktivizm konusunda üne sahip. 2010 yılında BP’nin neden olduğu Meksika Körfezi’ndeki petrol sızınıtısı için markanın prestijine gölge düşürecek çalışmalara imza attı. Bu çalışmalardan en çok konuşulanı “Petrol sızıntısının arkasındaki şirketi gösterin” brief’inin 18 yaş altındaki gençlere verilmesiyle düzenlenen BP logosunun yeniden tasarlama yarışması oldu.

 

7. (RED) marka konumlandırması

2006 yılında Bobby Shriver tarafından kurulan AIDS’le mücadele kuruluşu RED, tasarım kavramının Amex, Converse, Emporio Armani ve Gap gibi dünyaca ünlü markaları bir araya getirerek Afrika’daki AIDS ile mücadelede nasıl gerçek bir etki yaratılabileceğini göstermiş oldu.

2013 yılına gelindiğinde RED, “The Global Fund to fight AIDS” için 200 milyon dolar bağış toplayarak bu kuruluş için en özel katkılardan birini gerçekleştirmiş oldu.

 

8. 1. Dünya savaşı posterleri

Birinci Dünya Savaşı’nın olduğu dönemde, Atlantik’in her iki yakasında da insanları savaş için motive eden posterler oldukça popülerdi. Büyük Britanyalı komutan Kitchener ve Sam Amca figürleri, insanlara parmaklarını uzatarak onları etkilemeyi amaçlıyordu.

 

9. Che Guevara posteri

İrlandalı sanatçı Jim Fitzpatrick, Alberto Korda’nın çekmiş olduğu Che Guevara fotoğrafına özel bir tasarım geliştirdiğinde, bunun ne kadar ikonik olacağını bilmiyordu. Fitzpatrick, fotoğrafı Hollandalı anarşist bir gruptan aldığında yıl 1967 idi.

Che Guevara’nın ölümünün ardından, İrlandalı sanatçı fotoğrafın negatifini kullanarak onu yeniden düzenledi. Fotoğrafı kırmızı ve siyah renklere dönüştürdü. Fitzpatrick ayrıca, bu fotoğrafın dünya çapında herhangi bir telif hakkı olmadan insanlar tarafından yeniden kullanılmasına ve düzenlenmesine izin verdi. Fotoğraf, yıllar içerisinde insanlar tarafından birçok kez kullanıldı ve ikonik bir fotoğraf halinde geldi.

 

10. An Inconvenient Truth

ABD’nin eski başkan yardımcısı Al Gore tarafından 2006 yılında yazılan ve küresel ısınma analizleri, içgörüleri ve bu sorunun potansiyel çözümlerini içeren An Inconvenient Truth (Uygunsuz Gerçek) isimli kitap, aynı yıl beyaz perdeye de uyarlanmış ve iki Oscar ödülünün sahibi olmuştu.

Ancak, bu kitabı tasarım alanında ilginç kılan nokta ise bu eserin e-kitap haline getirilmesiydi. Push Pop Press ve Melcher Media tarafından hazırlanan ve yeni kullanıcı deneyimlerine sahip e-kitabın içerisinde kullanıcılara ilham verici fotoğraflar, interaktif infografikler, animasyonlar ve belgesel görüntüleri sunuldu. Kullanıcılarla yakınlaştırma, yükleme, keşfetme gibi olanakların da paylaşıldığı e-kitapta insanlara küresel ısınmayla ilgili önemli mesajlar iletilmeye çalışıldı.

Kaynak: Creative Bloq 

 

Exit mobile version