artwork

Tuğbay Bilbay: “Kişiler gelip geçicidir. Sektörde gelecek yaratıcı kalabilen yapıların olacak”

5 sene önce

0

Manajans/JWT Yönetici CCO’su Tuğbay Bilbay, Sir Martin Sorrell hakkında edindiği izlenimleri ve onun gidişiyle sektörde yaşanabilecek değişimleri anlattı.

Campaign Türkiye Martin Sorrell ile çalışmak nasıl bir deneyimdi? İşe, birlikte çalıştığı kişilere ve karşılaştığı problemlere yaklaşımıyla ilgili bize neler anlatabilirsiniz?

Tuğbay Bilbay Tanıyan herkes Martin’in ne kadar zeki ve çalışkan olduğunu söyler. Bu kadar büyük başarıların ardından buna katılmamak elde değil zaten. Ben onu Grey Worldwide’a Alper Üner ve Carolyn Carter inisiyatifi ile davet edilmemden sonra tanıdım. O dönem sevgili ağabeyim Alper’in uzun yıllardır suskun bir ajansı yükseltme planı vardı ve ben de bu plana dahil oldum. Daha ilk günlerimde Sorrell ajansa gelmişti ve bana Grey’e neden geldiğimi sordu. Grey yaratıcı atılımının arifesindeydi tüm dünyada ve ben de bunun lokal mimarlarından biri olmak istiyordum, bunu söyledim. “Tamam,” dedi. “Tamam da neden?” dedi yine… O zaman anlamamıştım, biraz da dalga geçiyor sanmıştım ama aslında Martin görünenle yetinmeyen, tüm yapılardaki kilit insanların kişisel nedenlerine ve motivasyonlarına çok önem veren biriydi. Asıl başarının, kişilerin motivasyonlarıyla geleceğini kavramıştı. Ondan bana kalan en önemli öğreti budur. Problemlerle ilgili çözüm matematiğini dinleme ve işi muhakkak en iyi bilen uzmana devretme üzerine kurmuştur hep.

Campaign Türkiye Martin Sorrell ile çalışmak size kişisel olarak neler kazandırdı, hayatınızda neler değişti?

Tuğbay Bilbay Yaratıcı taraftan gelen bir yönetici olarak her durumu ve işi kolay kabul edememe gibi bir alışkanlığım ve duygularıma tüm hayatımda büyük yer vermek gibi çok akılcı olmayan bir tutumum var. Hayatın akıl dışı tarafının daha baskın olduğuna inanırım zaten. Bu yüzden işin bu tarafında oldukça acı çektim, çekmeye de devam ediyorum. Belki şunu söyleyebilirim, bu dünya kâr zarar tabloları üzerinden, üstelik çok da uzun vadeli olmayan planlar üzerinden yürüyormuş. Bunu görmemi sağladı Sorrell. Burada bir kinaye yok. Yaşam çok yönlü bakış gerektiriyor, ben bir tarafı gönüllü olarak yadsıyordum. Gördüklerime bayılmasam da artık görebiliyor, anlayabiliyorum. Galiba…

Campaign Türkiye Böylesine büyük bir değişikliğin WPP’yi ve Türkiye’de reklam ve pazarlama sektörünü nasıl etkileyeceğini düşünüyorsunuz? Gelecekte nasıl gelişmelerle karşılaşabiliriz?

Tuğbay Bilbay Kişiler gelip geçicidir. Bu sektörde gelecek sadece yaratıcı olanların, yaratıcı kalabilen yapıların olacak. Zira makineler ve adapte olabilen sanal zeka insanın bugün yapabildiği neredeyse her şeyi yapacak. Geriye sihir oluşturabilen yaratıcılık kalıyor. Bunu koruyabilen grupların, şirketlerin ömrü uzun olur.

 

Bu yazı ilk kez Campaign Türkiye’nin 77. sayısında yayımlandı.