Site icon Campaign Türkiye

TRT-World, tek platformdan 34 dilde yayın yapacak

Türk bilişim sektörü firmalarından Nexum, geliştirdiği içerik yönetim sistemi Impleon aracılığıyla, TRT Dış Yayınlar’ı  internette 34 ayrı dilde yeni bir tasarım ile içerik sunabilir hale getirdi.

Nexum, içerik yönetim sistemi Impleon’un teknik altyapısını Yıldız Teknik Üniversitesi Teknopark’ında yer alan Nexumparkofis’te geliştirdi. Tek bir noktadan birçok farklı dilde içeriğin yönetilebilmesini sağlayan sistem, bugün TRT World web sitesinde kullanılıyor. İngilizce ve Türkçe olmak üzere iki farklı dilde hazırlanan yönetici paneli sayesinde kullanıcılar mobil, web ve tablet görünümü için farklı cihazlara özel farklı arayüzleri tasarlayabiliyorlar. Impleon aracılığıyla, www.trt-world.com adresinden dünya, bölge, ekonomi, kültür sanat, bilim, spor gibi birçok farklı kategoride haber gündemi bugün 34 dil ve lehçede internet takipçilerine ulaştırılıyor.

TRT-World‘de, Almanca, Arapça, Arnavutça, Azerbaycan Türkçesi, Boşnakça, Bulgarca, Çince, Darice, Farsça, Fransızca, Gürcüce, Hırvatça, İngilizce, İspanyolca, İtalyanca, Kazakça, Kırgızca, Macarca, Makedonca, Özbekçe, Peştuca, Romence, Rusça, Sırpça, Tatarca, Türkmence, Urduca, Uygurca, Yunanca ve Ermenice yayın yer alıyor. Uygurca ve Tatarca dilleri, ayrı bir içerik girişine ihtiyaç duyulmaksızın uygulama içerisindeki tercüme sistemiyle Kiril ve Latin alfabesiyle de yayınlanıyor.

www.trt-world.com üzerinden, yayın yapılan bölgeyle ve bütün dünyayla ilgili sıcak gelişmeler, uzman görüşlerinin de yer aldığı içeriklerle dünya kamuoyuna sunuluyor. Farklı haber ajansları ile entegrasyon sayesinde, editörler haber girişlerinde değişik kaynaklardan bilgilere uygulama üzerinden erişebiliyorlar.

Siteyi ziyaret edenler, programların PODCAST dosyalarına ulaşabiliyor, kaydedilmiş yayının tamamını ve haberleri dinleyebiliyor. Radyo yayınında yer almayan özel röportajlar, ses dosyaları ve video görüntülerine de internet sitesi üzerinden ulaşabiliyorlar. Ayrıca haftanın fotoğrafları ile özel konulara göre oluşturulmuş video galerilerini de görebiliyorlar.

 

 

 

Exit mobile version