Trollemek reklamcılığın yeni umudu olabilir mi?

Hepimiz bilgisayar hacker’larına ve internet trollerine alışkınız. Markaların da bu insanlardan öğrenebileceği birşeyler vardır düşüncesiyle; Hasan & Partners’ın ev sahipliğinde, trollcü aktivist Jani Leinonen’in katılımıyla gerçekleşen oturumda, markaların günümüzün hack kültüründen öğrenebilecekleri konuşuldu.

Fin Jani Leinonen’ın kapitalist dünyayı eleştiren konuşması McDonalds’tan, Burger King ve Kellog’s’ gibi küresel markaları nasıl trollediğinin hikâyeleri oldukça ilgi çekiciydi. Leinonen, markaların da tipik kullanıcılar gibi bu tür trollemelere töleranslı davranmaları gerektiğine vurgu yaptı.


Oturum sırasında Saatchi & Saatchi’nin efsanevi yaratıcı direktörü Bob Isherwood’un aktivist bir eylem için kaçırıldığı haberini veren basın bülteni ve devamında oturumda gösterilen eylem videosu seminere renk kattı. Kendilerine Advertising Liberation Army adını veren aktivist grup, Cannes organizatörlerine sordukları “Cannes Lions heykelleri nasıl, hangi şartlarla imal ediliyor?” sorusuna yanıt alamadıkları için Bob Isherwood’u kaçırdıklarını söyledi.

Aktivistler, videonun sonunda reklam ve yaratcılık endüstrisine komik ancak anlamlı bir görev verdi. Cannes Lions heykellerinin nasıl üretildikleri, bunları imal eden işçilerin çalışma şartları ve durumlarını festival organizatörlerine sorup cevabı bildirmezsek Bob Isherwood rehin tutulmaya devam edilecekmiş.

Bunları da beğenebilirsin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.