artwork

Toyota’dan 2.1 milyar dolarlık pil yatırımı

4 ay önce

0

Elektrikli araçların yaygınlaşması ile birlikte pil sektörüne olan yatırımlar da artıyor. Japon otomobil üreticisi Toyota, ABD merkezli pil üretimi için 2,1 milyar dolarlık yatırımını duyurdu.

Elektrikli araçlara olan ilgi her geçen gün artarken, dev otomobil üreticileri pil yatırımlarına hız vermeye başladı. Bu bağlamda otomotiv pazarının önde gelen üreticilerinden Toyota, kendi elektrikli araç pillerini üretmek ve geliştirmek amacıyla dev bir yatırıma imza atıyor. Bugün yapılan açıklamada otomotiv devi, ABD’de kurulacak pil tesisi için 2,1 milyar dolar yatırım yapacağını duyurdu.

Bildirilenlere göre kurulacak yeni tesisin 2025 yılında üretime başlaması bekleniyor. Bu noktada tesiste bulunacak altı üretim hattından sadece ikisi tamamen elektrikli araçlara ayrılacak. Diğer dördü ise hibrit araçlardan sorumlu olacak.

Bildiğiniz üzere Toyota, elektrikli otomobil pazarında diğer otomobil üreticilerinin gerisinde kaldı. Ancak 2023 yılının başında Japon devi, yılda 1,5 milyon satış hedefiyle 2026 yılına kadar 10 yeni aracın yolda olduğunu söyledi. Kuzey Carolina’da kurulacak pil tesisi ise, bu taahhüdünün bir parçası niteliğinde diyebiliriz.