Toplamayı bırak, çıkarmaya başla

Çalışma yöntemlerinizi daha iyi hale getirmek istiyorsanız, belki de bir şeylerden kurtulma, daha az şey yapma ve yerine ‘eksi’nin gücüne odaklanmanın zamanı gelmiştir.

“Ve”nin gücü belgelenmişti; çok satan yazar Martin Sharp, “kombinasyonların yaşamı”nın gücünden bahsetti. Sharp, daha zengin bir yaşam biçimi için insanları “ama”yı “ve” ile değiştirmeye teşvik ediyor.

Edward Freeman, Parmar ve Martin tarafından yazılan “The Power of And: Responsible Business Without Trade-Offs” adlı iş kitabı, çalışmanın “sadece kâr peşinde koşmak değil, sorumluluk alma eylemi” olduğunu savunuyor.

“Evet VE”, doğaçlama ortaya çıkan ve fikir üretmek olarak tanımlanan, her şeyi reddetmek yerine her fikrin üzerine inşa ettiğiniz yaratıcı bir tekniktir.

Bunun yerine daha azını yaparsak? “Evet, ve” yerine “Hayır, çıkar” dersek?

En iyi tasarımcı Thomas Heatherwick (destansı 2012 Olimpiyat Meşalesi’nin ve sevimli yeni Routemaster otobüsünün yaratıcısı), çıkarmanın toplamadan daha ‘fazla’ olmasa da, ‘güçlü’ olabileceğini düşünüyor. Son zamanlarda tasarım stüdyosunda her zaman “Bu unsura ihtiyacımız var mı?” diye sorduklarını söyledi. Çıkarma ve sadeleştirmenin büyük bir etkisi var. Heatherwick için “daha az”, genellikle çok daha fazladır.

Bir proje üzerinde çalışırken, analiz yaparken ve kalite kontrol yaparken, unsurları ne sıklıkla bertaraf edersiniz? Çoğu insanın eğiliminin, bir şeyleri ortadan kaldırıp daha az şey yapma içgüdüsüne sahip olmaktansa, deneyimlerini ve zekâsını daha fazlasını istemek ve daha fazla yaptığı işleri artırmak için kullanmak olduğunu gözlemlerdim.

Bunun, insan doğasının bir tuhaflığı olduğu ve istatistiksel olarak doğrulandığı ortaya çıktı. The Economist, insanların “eksiltici” düşünce ile mücadele ettiğini öne süren bilim dergisi Nature tarafından yapılan bir araştırmaya işaret ediyor.

Bir Lego modelinden golf sahasına kadar herhangi bir şeyi geliştirmeleri istendiğinde; düşündükleri, bir şeyleri çıkarmak yerine daha fazla şey eklemektir. Bir Lego modelinin bir testinde, çoğu kişi ona ekleme yaptı ve yanıt verenlerin yalnızca %2 ila %12’si parçaları çıkardı. Bir yazıyı iyileştirmesi istendiğinde, %80’i daha fazla kelime ekledi ve yalnızca %16’sı makaleyi kısalttı.

Araştırma, artan bir kavramsal yük olduğunda insanların işi geliştirmek için bazı özellikleri kaldırma olasılığının daha da düşük olduğunu gösteriyor.

Bu makaleyi kısa, sade ve fazladan özellik olmadan tutmak adına, yeni tanımlanan bu kavramsal yanlılığın bilincinde olmanın çok faydalı olduğunu söyleyerek bitireceğim. Daha fazla karmaşıklık ve özellik ekleme eğiliminiz varsa, yapmayın. Bunun yerine, uygulanabilir minimum planın ne olduğunu sorun ve Dr. Frasier Crane’in “Fakat daha azı daha fazlaysa, o zaman daha fazlasının ne kadar olduğunu düşünün” dediğinde, neredeyse kesinlikle yanıldığını unutmayın. 

Sue Unerman

MediaCom Chief Transformation Officer

 

 

 

Bu yazı ilk kez Campaign Türkiye’nin 112. sayısında yayımlanmıştır.

Bunları da beğenebilirsin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.