artwork

Toblerone logosuna yasa gereği zorunlu değişiklik

12 ay önce

0

Üretim fabrikasının bir kısmını İsviçre’den Slovakya’ya taşıyan Toblerone, İsviçre yasaları gereği paketinde değişiklik yapacak

İsviçreli çikolata markası Toblerone, ürünlerinin ambalajlarında, bu ülkedeki ünlü Matterhorn dağının zirvesinin ikonik görüntüsünü kullanıyordu.

İsviçre, şirketin sahibi Mondelez International’ın üretiminin bir kısmını İsviçre dışına taşıması nedeniyle bu logoyu kullanmasının yakında yasaklanacağı bildirildi. ABD’li Mondelez International şirketi, üretiminin bir kısmını Slovakya’ya kaydırması nedeniyle İsviçre yasaları gereğince, ambalajda yer alan Matterhorn dağı görüntüsü yerine genel bir dağ tasvirini kullanacağını açıkladı.

2017’de, kendisini “İsviçre’de yapılmış” olarak pazarlayan herhangi bir gıda maddesinin, hammaddelerinin yüzde 80’ini ülkeden tedarik etmesini gerektiren “İsviçreliliği” korumaya yönelik yasa yürürlüğe girmişti.

Yasaya göre; “İsviçre’de üretilmiştir” etiketli süt ve süt ürünleri, ham maddelerinin yüzde 100’ünü ülkeden temin etmeli. Ancak, Afrika’dan gelen kakao gibi, İsviçre’de üretilemeyen ham maddeler için istisnalar bulunuyor. Yasa aynı zamanda coğrafi ögeler de dahil İsviçre sembollerinin kullanımını kapsıyor.

Yerel basına yansıyan haberlere göre de Toblerone’nun yeni logosu modernize edilerek, Matterhorn yer almayacak. Matterhorn, 1970 yılından beri logoda yer alıyordu.

Ayrıca yeni ambalajdan “Made in Switzerland” (İsviçre’de üretilmiştir) ibaresi çıkıyor. Mondelez sözcüsü Livia Kolmitz, Reuters’a “Markanın ‘İsviçre’de kurulduğunu’ söyleyerek Toblerone ambalajını bu yazdan itibaren yeniden piyasaya süreceğiz” dedi.

 

 

Senin için
Tümünü göster
Campaign Big Global Awards 2024: Kazananlar açıklandı

Başvurular ve kazananlar dört kıtadan geldi...

Walmart, Vizio’yu 2,3 milyar dolara satın alıyor

Walmart, Amazon ile rekabet edebilmek için hızla büyüyen reklamcılık işini...

Tinder’dan yeni kimlik doğrulama sistemi

Tinder yeni kimlik doğrulama sistemini ABD ve İngiltere’de kullanıma sunuyor...