TikTok’tan veri ihlali iddiası sonrası 6 Milyar dolarlık zarar

Dünyanın en çok kullanılan sosyal medya platformlarından biri olan TikTok, veri ihlali iddiaları ve Hindistan’daki erişim engeli kararından sonra 6 milyar dolarlık bir zarara uğradı.

Hindistan’ın “veri ihlali” sebebiyle bu uygulamaları engellemesinin ardından bir diğer skandal da iOS 14 sürümü ile ortaya çıktı. iOS 14’ün getirdiği güvenlik ve gizlilik geliştirmeleri sayesinde TikTok uygulamasının, kopyaladığınız her şeyi kaydettiği ortaya çıkmıştı. Sizlere aktardığımız haberimizdeki gibi TikTok, panonuzu kopyalamanın dışında pek çok özel bilginize de erişebiliyordu.

Tüm bu veri ihlali iddialarının ve Hindistan tarafından gelen açıklamaların ardından TikTok tüm haber medyalarında gündem oldu. Bir çok sosyal medya kullanıcısı TikTok’u silerken, pek çoğu da tepkilerini gösterdi. Bir çok kullanıcı tarafından “Çin’e veri sattığına” kesin gözüyle bakılan TikTok, bu süreçte hem Hindistan’dan, hem bir çok ülkeden büyük bir kullanıcı kitlesini kaybetti.

TikTok, bu kötü dönemde 6 milyar dolarlık büyük bir zarar etti. Bunun yanında diğer ülkelerden bir çok kişinin de TikTok’a karşı olumsuz bakması ve uygulamayı kaldırması, TikTok’un zararını büyüttü. Veri ihlali iddialarının ardından ülkemizde de Kişisel Verileri Koruma Kurumu (KVKK) TikTok hakkında inceleme başlattı.

Anadolu Ajansı tarafından paylaşılan bilgiye göre, KVKK, TikTok hakkında son günlerde basın-yayın organlarında yer alan kişisel verilerin korunmasına yönelik veri güvenliği açığı haberleri ve ihbarlar üzerine harekete geçti.

Bunları da beğenebilirsin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.