artwork

TikTok yeni programını tanıttı

1 yıl önce

0

TikTok, içerik üreticilerin para kazanmasını sağlayacak “Creativity Program” isimli yeni programını tanıttı

Şu an için bazı ülkelerde test edilen programa katılan kullanıcılar, her zamanki kısa videoların yerine bir dakikadan uzun videolar paylaşıp gelir elde edebilecek. Beta sürümündeki program, içerik üreticilerin daha yüksek gelir elde etmesini sağlarken, yeni fırsatların da kapılarını aralayacak.

Kısıtlı sayıda seçilmiş içerik üreticisine açılan program, davetiyeli şekilde çalışıyor. Uzun dönemde ise programın tüm içerik üreticilerine açılması bekleniyor. İçerik üreticilerinin programa katılabilmek için karşılaması gereken kriterler arasında en az 18 yaşında olmak ve yüksek etkileşimli bir hesaba sahip olmak yer alıyor.

Creator Fund ile 2020 yılında 3 yıl içinde içerik üreticilere 1 milyar dolar destek sunacağını dile getiren TikTok, bu yeni programı Creator Fund kapsamında iletilen eleştirileri dikkate alarak hayata geçirdiğini belirtiyor.

Program ile gelir elde etmek isteyen içerik üreticilerinin bir dakikadan uzun, yüksek kaliteli ve orijinal videolar hazırlaması gerekiyor. Creator Fund kapsamında üretilen videolarda 1 dakikadan uzun olma kriteri aranmamaktaydı. Yakın zamanda videoların süresini 10 dakikaya çıkaran TikTok’un içerik üreticileri uzun formatta videolar üretmeye teşvik ettiği söylenebilir.

Şimdiye kadar Fransa ve Brezilya’da test edilen programın ABD’deki içerik üreticilere açılmasıyla yoğun ilgiyle karşılaşacağını söyleyebiliriz. Yakında programın yeni bölgelerdeki içerik üreticilerle buluşması bekleniyor.