TikTok reklamları için ipuçları

TikTok reklam çözümü sunan bir uygulama pazarlama platformu olan Nativex Kıdemli Direktörü, popüler video uygulamasında yaratıcı süreçte nasıl uzmanlaşılacağı konusunda tavsiyeler veriyor.

Reklam ekosistemi, TikTok’un artan erişimini ve etkisinin bilincine varmaya başlıyor ancak platformda başarılı yaratıcı reklam stratejileri geliştirmek için ortaya çıkan trendler, temel taktikler ve en iyi uygulamalar hakkında hala anlaşılması gereken çok şey var. Yaratıcı ifade için bol fırsatlara sahip olan TikTok, markalara çok çeşitli reklam formatlarıyla hitap ederken, bunlar platforma aşina olmayanlar için zorluk haline de gelebiliyor.

Bir Nielsen-TikTok araştırması, TikTok kullanıcılarının yeni ve uygun içerik keşfetmekten keyif aldığını; %52’sinin platformdaki marka reklamları aracılığıyla yeni ürünler hakkında bilgi edindiğini ortaya koydu. Ancak Nativex endüstriler arasında çeşitli markalarla yaratıcı reklam kampanyaları yürüterek, özgünlük ve şeffaflık sergileyen markaların güven kazanma eğiliminde olduğunu ve birlikte yaratmayı güçlendirmek için daha geniş toplulukla iş birliği yapanların etkileşimi daha iyi koruduğunu da keşfetti. TikTok’un marka inşa potansiyeli artmaya devam ederken kullanıcı katılımı sağlamayı ve korumayı uman şirketler, sağlam, uyarlanabilir yaratıcı stratejiler tasarlamalı ve platformda sürükleyici reklamların sergilenmesini sürdürmeli.

Unsurları özelleştirme: Platformun etkisi ve coğrafya

Konu yaratıcı kampanyalar geliştirmek olduğunda reklamverenler, sektörlerini dikkate almalı ve sektörler arasında herkese uyan tek bir yaklaşım uygulamaktan kaçınmalı. Hiper-görsel içerikler üzerine gelişen bir platform olan TikTok ile yaratıcılar; kampanya hedeflerine ulaşmak, katılımı teşvik etmek ve dönüşümleri artırmak için daha da önemli hale geliyor.

Farklı coğrafi pazarlar ve kullanıcı demografisi, farklı yaratıcı çalışmalarla çok farklı yanıtlara ve etkileşime sahip olabileceğinden, bunların geliştirilmesine yönelik deneyime dayalı bir yaklaşım, etkinliği artırmaya yardımcı olabilir. Örneğin; markalar TikTok reklamcılığında yeniyse, tipik olarak diğer sosyal kanallar (Facebook ve Instagram gibi) için üretilenler çok farklı olabilir ve aynı reklamları farklı kanallarda yeniden kullanmak sonuçları olumsuz etkileyebilir. Bu nedenle maksimum etkililik için TikTok’a özgü içeriğin görünümü, verdiği his ve ses tonuyla eşleşmesi gerekir. Ürün odaklı çalışmalar veya esprili bir şekilde değiştirilerek yayınlanmış videolar gibi birden fazla format ile denemeler yapmak, markaların pazar davranışını etkili bir şekilde değerlendirmesi için oldukça faydalı olacaktır. Farklı coğrafi pazarlarda rekabet avantajı elde etmek için reklamverenler, pazara özel reklamların dilini yerelleştirmenin yanı sıra yerel olarak uygun içerik ve referanslardan yararlanmayı düşünmeli. Örneğin; Japonya, Güney Kore ve Çin gibi daha büyük Asya pazarlarında yerel şarkılar gibi pazar içi referansların kullanılması, yaratıcı reklamların etkinliğini ve etkileşimini önemli ölçüde artırır. Bununla birlikte, aynı bölgedeki belirli ülkeler farklı tepki verebilir.

Yerelleştirmenin gücünden yararlanan Nativex, Amanotes’un bir mobil oyunu olan Magic Tiles 3 için dünya çapında ve Japonya’da indirme sayısını ve marka görünürlüğünü artırmak amacıyla yaratıcı bir TikTok kampanyası ile şarkı eşleştirme ve özel taktikler kullandı. Magic Tiles 3, reklamları trend şarkılarla eşleştirmeyi ve reklamları yayınlamak için belirli tatilleri ve mevsimleri hedeflemeyi içeren çok katmanlı bir strateji kullanarak Japon müzik oyun listelerinde bir numaraya yükselirken oyun, dünya çapında yaklaşık 300 milyon indirmeye ulaştı.

Farklı endüstriler için en etkili çalışmalar

E-ticaret şirketleri gibi ürün ve satış odaklı işletmeler için ürün videoları, reklamverenlerin öncelik vermesi gereken ideal bir format. Ürünleri sergileme ve benzersiz satış noktalarını vurgulama açısından işlevselliğinin ötesinde, bu video reklam çalışmaları son derece uygun maliyetli. Ayrıca hareketli görüntüler gibi ilgi çekici görsellerin kullanılmasıyla reklamverenler, hedef tüketicilerine hitap etmek için bir dizi ürün teklifini, devam eden promosyonları ve hatta diğer pazarlama odaklı unsurları sergileyebilir. Bir başka etkili reklam çalışması türü, kullanıcıların ödeme yapma ve hizmetlere abone olma gibi uygulama içi işlemlere yönlendirildiği uygulama tanıtımlarıdır.

Nativex’in deneyimine dayalı olarak bu, özellikle oyun şirketleri için kullanışlı. TikTok’tan elde edilen veriler, oyunun belirli bir unsuruna odaklanan oyun reklamlarının tıklama oranlarında yaklaşık %50’lik bir artışla sonuçlanabileceğini ortaya koyuyor. Son olarak, oyun yaratıcılarının erişimi ve etkililiği, önemli fikir liderlerinin oyunu oynarkenki gösterimleri gibi taktikler yoluyla güçlendirilebilir.

İşletmeler ürün videolarının yanı sıra, tek bir marka kampanyasında her biri farklı amaçlara hizmet eden birden fazla yaratıcı format ve unsurun entegrasyonunu da keşfedebilir. Örneğin; dans ve müzik üzerine çekilen videolar, kullanıcı ilgisini artırmak için eğlence kalitesinden yararlanırken, ürün kutu açma videoları ve incelemeleri, keşif ve farkındalık oluşturma açısından etkilidir. Her iki formdaki katılım, genel katılımı artırmaya yardımcı olur ve görüntüleyenleri doğrudan satın almaya teşvik ederek dönüşümü artırır.

Başarıyı ölçme

Özelleştirilmiş reklamların başarısını ölçmek, etkinliği belirlemenin ve ROAS’ı (Reklam Harcamalarından Geri Dönüş) optimize etmenin de önemli bir bileşenidir. Yaratıcı reklamlar doğası gereği öznel ve farklı tüketiciler tarafından farklı şekilde algılanabilse de değerlendirme, yaratıcı sürece özel niteliklerin dahil edilmesi yoluyla basitleştirilir.

Sonuç olarak, ölçüm süreci sırasında bireysel reklamlar bu özelliklere göre kategorilere ayrılabilir, reklam hacmi ve sonuç başına maliyetle (CPR) ilgili veriler tablo haline getirilebilir ve toplu bir şekilde analiz edilebilir. Bu tablo halindeki raporlama yaklaşımı, reklamları özelleştirmek ve uyarlamak için veriye dayalı bir temel sunar, dolayısıyla gelişimi de beraberinde getirir.

Suki Lin

Nativex Asya-Pasifik Pazarlama Kıdemli Direktörü

Bunları da beğenebilirsin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.