artwork

Tiffany özgün olmayan bir kampanya ile imajını zedeliyor

3 yıl önce

0

Tiffany‘nin yeni sahipleri LVMH, kısa süre önce markanın imajını “yenilemek” için bir kampanya başlattı. Tiffany markasını “gençleştirmek” için bir kampanya hazırlaması istenseydi, ortaya çıkaracakları şey tam olarak bu olurdu.

Markalaşma çabası için de ne olmadıklarını anlatmaya çalıştıklarında, ne olduklarını tahmin edebilirsiniz. Tiffany’nin içinde bulunduğu ikilem de tam olarak böyle.

Bu insanlar gerçekten de 20 yılı geçmiş Gap/Calvin Klein’ın eski görüntüleri ile 30 yıllık Oldsmobile metninin birleşimi ile “canlandıran” bir etki yarattıklarına mı inanıyorlar? Tiffany’yi gençleştirmeye çalışırken ‘Not Your Mother’s Tiffany’ diyerek tepki çekme tehlikesiyle karşı karşıyalar. “Not Your Pathetic Old Person’s Product” stratejisi ilk olarak 1988’de Oldsmobile tarafından kötü bir ün yarattı. Kısa süre sonra da şirket iflas etti.

Yeni bir dünyada kendine yer bulamayan, farklı bir şey söylemek için gereken hayal gücü ya da özgün bir iş çıkarma yeteneği olmayan her geleneksel marka için düşünülmesi gereken bir reklam stratejisi. Hayal gücüne sahip olmayan çalışmalar, diğer milyonlarca moda kampanyasından görsel olarak ayırt edilemez.

Öte yandan… Yeni bir kampanya lanse etmek veya yeniden markalaşmak için 2021’in ortasından daha iyi bir zaman oldu mu? Ne yaparlarsa yapsınlar, birçok perakendecinin satışları %30 artacaktır. Tiffany kampanyasının arkasındaki dahilere tavsiyem, güzel görünen bazı satış sonuçları elde ederek ekonominin yeniden rahatlamasından derhal yararlanmaları, zafer ilan etmeleri ve hızla daha az korkunç bir şeye yönelmeleri olacak.

Bob Hoffman
Reklamcılık alanında en iyi satan birkaç kitaba sahip yazar, reklamcılık ve pazarlama konusunda uluslararası konuşmacı ve ‘The Ad Contrarian’ bülteninin yaratıcısı

Senin için
Tümünü göster
Netflix Türkiye’ye karşı ayaklanma

Aynı yüzler, aynı hikayeler, aynı kalemler…...