artwork

Bu Gurur Hepimizin filminin ortaya çıkışı ve kamera arkası

10 sene önce

1

Türk Hava Yolları’nın ses getiren “Bu Gurur Hepimizin” filminin ortaya çıkış öyküsünü THY Reklam Müdürü Serdar Ekrem Şirin’e sorduk. Kamera arkası fotoğraflarıyla birlikte, filmin ortaya çıkış hikayesi:

“Yurtdışı pazarlarında büyüme ve uluslalararası bir Türk markası oluşturma çalışmalarımız ekseninde Türk Hava Yolları olarak hedef kitle iletişimimizi ağırlıkla yurtdışında gerçekleştiriyoruz. Türkiye’nin resmi bayrak taşıyıcı havayolu unvanımızı pekiştirmek, gücümüzü aldığımız Türk insanı ile birebir iletişim kurmak ve ortak paydada buluşmak, bizler için önemli bir ayrıntıydı. Sürekli dış pazarlar için yürüttüğümüz iletişim çalışmalarının dışında, sadece Türkiye özelinde hazırlayacağımız ve ses getirecek büyük bir projeyi uzun zamandır hayata geçirmek istiyorduk. Dünyanın en çok ülkesine uçan havayolu gibi önemli bir unvanını alacağımız kesinleşince ajansımız Alametifarika ile iletişime geçtik ve tüm Türkiye ile özgün bir dilde bu güzel haberi paylaşmak istediğimizi ilettik.

Ajansımız tarafından arka arkaya sunulan çok sayıda fikir arasında en son “İstiklal Marşı – Bu Gurur Hepimizin, Bu Gurur Türkiye’nin” projesi en yüksek beğeniyi kazandı ve onaylanarak direkt çalışılmaya başlandı. Türk Hava Yolları reklam ekibimiz arasında uzun zamandır bir motto olan ve her büyük proje sonrası kullandığımız “bu gurur hepimizin” söylemini de böylece hayata geçirmek ayrı bir keyif oldu. Yurtdışında yayınlanan ana imaj filmlerimiz genellikle farklı ülkelerdeki yönetmenler tarafından hayata geçiriliyor, bu proje özelinde mutlaka Türk bir yönetmenle çalışmak istedik. Ajansımızın araştırmaları sonucu müzik üzerine birçok çalışmaya ve belgesele imza atmış Bertan Başaran ile ilerlemeye karar verdik. Müziğe özel bir ilgisi olan Bertan Başaran, PTT prodüksiyon şirketi ile birlikte Türkiye, Mogolistan, Hindistan, Tayland, Brezilya ve Fas’ın da aralarında bulunduğu birçok ülkede 2,5 ayı aşkın bir süre incelemeler ve çekimler yaptı. Proje sonunda o kadar çok çekim yapılmıştı ki uzun metrajlı bir film yapılacak kadar çok içerik oluştu. Filmimizden dört ayrı versiyon hazırlandı, her versiyonda kullanılan görüntüler birbirinden farklı.

Konu İstikal Marşımız olunca tarihimizdeki tüm iletişim faaliyetlerinden daha büyük bir hassasiyetle konuyu ele aldık. Biz bu çalışmamıza özellikle reklam filmi demiyor ve bu çalışmaya da bir reklam gözüyle bakmıyoruz. Türkiye’nin uluslararası bayrak taşıyıcı havayolu olan Türk Hava Yolları’nın, yani bir bakıma Türkiye’nin global anlamda kazandığı bir başarıyı yine ülke insanımızla birlikte kutluyoruz. Bu yüzdendir ki kısa film niteliği taşıyan çalışmamızın pack shot kısmında özellikle logomuza yer vermedik.

03.10.2012 Çarşamba sabah gazetelerin arka kapaklarında akşam saat 21.00’i işaret eden tam sayfa bir teaser yayınladık. Akşam tüm televizyon kanallarında saat 21.00’de de aynı anda yayına giren 92 saniyelik filmimiz bir anda sosyal medyanın en çok konuşulan konusu oldu ve Twitter globalde TT oldu. Yayın sonrası tüm Türkiye’den ve yurtdışından binlerce tebrik mesajı Türk Hava Yolları’na ulaştı. Bizler de Türk Hava Yolları olarak İstiklal Marşımızı milyonlar ile birlikte hep bir ağızdan söylemenin mutluluğunu yaşadık.

Milli Gurur filmi son yılların en çok konuşulan projesi olarak reklam tarihindeki yerini aldı.”

Filmin Künyesi

Reklamveren: Türk Hava Yolları

Türk Hava Yolları Ekibi: Zeki Çukur – Kurumsal İletişim Başkanı, Serdar Ekrem Şirin – Reklam Müdürü, Barış Akın – Reklam Uzmanı.

Ajans: Alametifarika

Prodüksiyon Şirketi: PTT

Yönetmen: Bertan Başaran

Seslendirme: Tuncel Kurtiz

Senin için
Tümünü göster
Hayatta her şeyi değiştiremeyiz… Yemek uygulamamız hariç!

Migros Yemek, üç filmden oluşan yeni lansman kampanyasını yayınladı...

Pepsi 15 yıl sonra ilk kez logosunu değiştirdi

Pepsi, logosunu ve marka kimliğini yeniledi. Pepsi yeni logosunda nostaljik...