Thomas Cook 26 milyon £’luk kampanyayı iptal etti

Prodüksiyon şirketi Gaggle‘ın Kurucusu ve İçerik Müdürü Tom Bazeley, bugün (26 Eylül) Majorca’ya uçacağını ve Thomas Cook için reklam çekeceğini Campaign’e söylemişti. Ancak seyahat grubunun çöküşü ile bu girişim ne yazık ki gerçekleşemedi.

Bu sırada Dentsu Aegis Network tur operatörünün çöküşünden etkilendi ancak “işletme ve insanlara etkisinin minimumda” olacağı konusunda ısrar etti.

Ağustos ayının başında Gaggle, Thomas Cook için konkura katıldı. Bazeley ve Gaggle Yaratıcı Yönetmeni James Rawlings 4 ajansa karşı yarıştı.

Ağustos sonunda Gaggle’ın konkuru kazandığı açıklandı. Brief, Thomas Cook’un otelini sunmak ve dijital sunuşta daha çağdaş bir yaklaşım ile tatil şirketinin daha az geleneksel olduğunu yansıtmaktı.

Thomas Cook’un İngiltere Genel Müdür’üne fikir sunuldu ve prodüksiyon tarafında 500,000 £, medyada ise 26 milyon £’dan fazla bütçe onaylandı (aralık ayından başlayarak 10 ay boyunca yayınlanacaktı).

Geçen haftanın sonunda Gaggle senaryoları yazdı, cast’ı belirledi, müzik haklarını görüştü, yerel bir prodüksiyon şirketini bilgilendirdi ve bugün Majorca’ya uçmayı planlıyordu.

Bazeley pazarlama, reklam ve satış ekiplerinin bu yaklaşan çöküşten haberdar olmadığından neredeyse emin olduğunu söyledi.

“Lansmanını yapacağımız bir müşterimizdi, bu fırsatı kaçırdık.” diyen Bazeley, bu ani çöküşün önemli miktarda nakite mal olduğunu da ekledi.

Dentsu Aegis Network, geçtiğimiz on yılda Thomas Cook’un medya ve reklam işlerini Carat, iProspect ve BJL ajansları ile birlikte üstlendi.

Dentsu Aegis Network Kuzey Chief Executive’i Rachel McDonald: “Thomas Cook ile ortaklığımız 10’dan fazla yıldır sürüyordu, bu süre zarfında harika ilişkiler geliştirdik ve inanılmaz gurur duyduğumuz ödül kazanan işler yaptık.” dedi.

Thomas Cook’un problemleri bir süredir devam ediyordu. Mart ayında Campaign, grubun medya harcamalarının ocak ve şubat ayında TV, radyo, basılı ve dijital mecralarda kesildiğini bildirmişti.

Thomas Cook’un 1.1 milyar £’a kurtarılması için kaynak toplanılması girişiminden aylar sonra Fosun, bu işletmeye daha fazla para yatırmamaya karar verdi.

Tasfiyeyi yürüten The Insolvency Service, spesifik bir sözleşme veya uzlaşma üzerine herhangi bir yorum yapamayacağını Campaign’e söyledi. Bir sözcü: “Ödemeler göz önünde bulundurulduğunda ajansın şirkete sağladığı hizmetler adına ödeme konusunda şikayette bulunabilmesi için tasfiyede alacaklı olarak kaydolması gerekir.” dedi.

Kaynak: Campaign UK

Bunları da beğenebilirsin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.