Dehşan Ertürk: “Her hikaye tutulması gereken bir sözdür”

Dijital pazarlama ve pazarlama bilimi konusunda uzman konuşmacıların katılımıyla Avea’nın ana sponsorluğunda düzenlenen The Web İstanbul Konferansı, 4 Haziran 2015 tarihinde İstanbul’da Esma Sultan Yalısı’nda gerçekleştirildi. “Story of Storytelling” (Hikaye Anlatmanın Hikayesi) ana temasıyla, markaların tüketiciyle olan etkileşiminde hikayelerin önemine odaklanan konferansta, Türkiye’nin ve dünyanın pazarlama konusunda öne çıkan isimleri dijital pazarlama, sosyal medya ve yeni ekonomi odaklı konuşmalarıyla damga vurdu.

Etkinliğin sunumunu ve açılış konuşmasını yapan İstanbul Bilgi Üniversitesi Öğretim Görevlisi, Gazeteci ve Yazar Yrd. Doç. Dr. Fatoş Karahasan, “Yeni Bir Çerçeve, Yeni Bir Dil” başlıklı konuşmasında öykülerin insan doğasıyla olan bütünlüğüne ve beş duyunun öyküyle bütünleşmesine yer verdi. “Dünya değişse de, binlerce yıldır cevap aradığımız soruları daha iyi anlamak ve gelecek nesillere aktarmak için öykülerden yardım alıyoruz” diyen Karahasan, “Bugün giyebilir teknolojilerden, 3D yazıcılardan, teknoloji ve sağlığın birlikteliğinden, insan hayatının uzamasından, birbiriyle konuşacak 50 milyar cihazdan bahsediyoruz.  Peki böyle bir dünyada kiminle konuşacağız? Teknolojik gelişmeye rağmen herkes kendi farkındalığını arıyor, kendi öyküsünü bulmaya çalışıyor. Öyküler bize ait olan şeyler ve insan doğasını daha iyi anlamanın yolu öykülerden geçiyor” şeklinde konuştu.

Dehşan Ertürk

Karahasan’ın ardından “Doğru Hikaye, Kazanan Takım” başlıklı açılış konuşmasını yapan Türk Telekom Grubu Bireysel Pazarlama Genel Müdür Yardımcısı Dehşan Ertürk, teknik bilgi, zihinsel ve kavramsal beceri ve duygusal zekanın kurumsal hayatta aranan özellikler olduğunu, bunlardan yalnızca duygusal zekanın hikaye anlatımıyla tetiklenebileceğini belirtti. Ertürk sözlerine şöyle devam etti: “Mesajlarınızı akılda kalıcı bir şekilde aktarmak istiyorsanız duygusal zekayı harekete geçirmek zorundasınız. Doğru hikayeyle organizasyonunuzdaki bireylerin duygusal zekasına dokunabilirseniz, hikayenin parçası olabilmek için farkındalığını geliştiren; kendini daha doğru kontrol eden, motivasyonu ve empatisi yüksek, sosyal ilişkileri gelişmiş ve ortak hayale inanan bir organizasyon yaratabilirsiniz. Bireyler olarak da, nerede çalışırsanız çalışın, hikayesi olan, sizi hikayesinde kahramanlaştıran ve sözlerini tutan şirketler ve yöneticilerle olmanız önemlidir. Unutmayın ki her hikaye bir sözdür ve tutulması gerekir” dedi.

Apple ve Coca-Cola gibi dünya çapındaki markalarla çalışarak milyar dolarlık pazarlama bütçelerini yöneten, Apple’ın “Think Different” kampanyasının şekillenmesinde rol alan dünyaca ünlü Marka Stratejisti Peter Economides, konferans kapsamında “Her şey’in İletişimi” başlıklı bir sunum gerçekleştirdi. . Her katmanından ve her köşesinden adeta hikaye fışkıran bir şehir olan İstanbul’u çok sevdiğini vurgulayarak söze başlayan Economides, dijital etkileşim ve sosyal medya sayesinde bugün toplumun ve bireylerin iletişim ve etkileşim için kullandığı araçların son derece etkileyici ve öngörülemez sonuçları olduğuna değindi.

Apple’ın 1984 yılında piyasaya sürdüğü Macintosh bilgisayarın tanıtımı için George Orwell’in 1984 isimli ünlü romanından esinlenerek hazırladığı, çekimleri Alien filminin yönetmeni Ridley Scott tarafından gerçekleştirilen reklam filminin 2,5 milyon dolara mal olduğunu ve sadece bir kez gösterildiğini hatırlatan Economides, “Bugün sıfır bütçeyle çekilen ‘Charlie bit my finger again’ videosu dünyada her 10 kişiden biri tarafından izlendi. Dev bir bütçeyle dahi bu başarıyı tekrarlamanın ihtimali yok denecek kadar azdır” dedi.

The New York Times gazetesinde yayınlanan “Mobil medya bugüne kadar icat edilmiş en güçlü mecradır” sözünü de hatırlatan Economides, “Markaların ve pazarlamacıların bu yeni dünyaya nasıl uyum sağlayacağını, hikayelerini nasıl anlatacaklarını yeniden düşünmesi gerekiyor. Sosyal medya öyle bir güçtür ki sizi hem yıkar, hem yüceltir. Günümüzde sosyal medyayı yoğun kullanan 18-34 yaş aralığı en değerli iletişim odağı olarak kabul ediliyor. Markaların bu yaş grubunun ruhuna dokunacak hikayeler anlatmayı öğrenmesi gerekiyor” diye konuştu.

Doç. Dr. Fatoş Karahasan’ın üstlendiği, ana konuşmacının ise Marka Stratejisti Peter Economides’in olduğu konferansın diğer konuşmacıları arasında ise Unilever Türkiye Başkan Yardımcısı Şükrü Dinçer, Deneyim Tasarım Direktörü Daniel Harvey Sapientnitro, İstanbul Bilgi Üniversitesi Öğretim Görevlisi ve Yazar Celik Oker, Bankalararası Kart Merkezi (BKM) Genel Müdürü Dr. Soner Canko, Marmara Üniversitesi Öğretim Üyesi Dç. Dr. Özgür Kasımay Çakır, Hikaye Anlatıcısı Judith Liberman, Dreamstalk Hayal Avcısı Semih Yalman, Anadolu Efes Kurumsal İletişim Müdürü Simge Balaban, Tarihçi ve Seyahat Yazarı Saffet Emre Tonguç, Gelecekhane Kurucusu Halil Aksu, SAP Usta Hikaye Anlatıcısı Julie Roehm zengin içerikli konuşmalarıyla yer aldı.

Etkinlikte ayrıca Türk Telekom Grubu Entegre Bağlantı Yönetimi Direktörü Baran Yurdagül’ün moderatörlüğünde “Hikayelerimizin Değişen Oyuncuları” başlıklı panelde Storytelling’in önemi ve hayatımıza dokunan başarılı örnekler incelenirken; teknolojinin bu alandaki etkileri ve sunduğu yeni nesil çözümler de konuşuldu. “Duyuları Ateşlemek: 5 Duyu ve 5 Uzman” konulu panelde ise Avea Dijital Bağlılık Müdürü Cenk Çelebioğlu konuşmacı olarak yer aldı.

Bunları da beğenebilirsin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.