Site icon Campaign Türkiye

The Tech: Oktar Akın

BLUCKA Crypto Creative Agency’nin Marka ve Stratejiden sorumlu Crypto Creative’i Oktar Akın, 137. sayımızda blokzincir teknolojisini anlattı.

Oktar Akın

Blokzincir teknolojisinin sürekli evrim geçirdiği, inovasyonla beslenen bir ortamda, başarılı bir şekilde blokzincir projesi pazarlaması yapmak, yaygın benimseme için kritik bir rol oynamaktadır. Blokzincir girişimleri geleneksel endüstri standartlarını sarsmayı ve merkeziyetiz dünyada bir niş oluşturmayı hedeflerler. Bu hedefle yola çıkmış birfikrin pazarlamasının stratejik incelikleri de adeta bir sanat formuna dönüşür.

Şeffaflıkla Güven inşa Etme

Blockzincir dünyasında “güven” çok önemli bir kelimedir. Projelerin merkezi olmayan doğası nedeniyle, aracıların ortadan kaldırıldığı bir ortamda güven oluşturmak, pazarlama çabalarının odak noktasi haline gelir. Topluluğu, blockzincir temelleri, proje misyonu ve yerine getirilen güvenlik önlemleri konusunda egitmek temel stratejilerden sayılabilirler. iletişimde şeffaflık, güvenilirlik oluşturur.

Sosyal Medya ve Topluluk Katılımı

Efektif Kullanma Sosyal medya platformları, blockzincir projelerini pazarlamanın dinamik arenaları olarak hizmet eder. Discord, Tellegram, X ve Reddit’ten özel forumlara kadar, bu alanlar toplulukların bir araya geldiği yerlerdir. Güçlü bir varlık kurmak, proje güncellemelerini paylaşmak ve kitleyle etkileşimde bulunmak kritiktir. Topluluğunuzun sağlıklı, organik ve proje amacınıza yönelik büyümesinde Web3 platformlarında da yaraticı çözümleriniz olmalıdır. Galxe, Zealy, TaskOn, QuestN ve DeBank, bu merkeziyetsiz platformlar için örnek olarak verilebilirler. Bu oluşumlar, bizim de BLUCKA olarak aktif bir biçimde kullandığımız, hatta fikir ortaklarımızın olduğu yapılardır. Birçok başarılı blokzincir projesi, büyümelerini topluluğun gücüne borçlu olduğunu bilirler, stratejilerini bu yönde kurgularlar. Token ödülleri veya özel avantajlar aracılığıyla da topluluk katılımını özendirebileceklerinin farkındadırlar.

Tokenomics ve Teşvik Yapıları

Tokenomics, token’larin bir ekosistem içinde nasıl çalıştığın inceleyen, blokzincir projelerinin pazarlamasının ayrılmaz bir parçasıdır. Erken benimseyenleri, katkıda bulunanları ve kullanıcıları ödüllendiren teşvik yapıları tasarlamak, ilgi vekatılımı artırır. Token, kendisi ve projenin basarısı ile topluluğunun elde ettiği faydalar arasında somut bir bağlantı yaratır ve bu da başlı başına bir pazarlama aracına dönüşür.

Blockzincir Alanındaki Pazarlamanın Benzersiz Zorluğu

Blockzincir projelerini doğru ve etkin bir şekilde pazarlamak sıradan bir basari değildir. Bu durum, geniş bir kitleye karmaşık teknolojiler hakkında eğitim vermekle o kitleyi dönüştürücü bir potansiyel konusunda ikna etmek arasında hassas bir denge sağlamaktır. Geleneksel ürünlerden fark olarak, blockzincir çözümleri genellikle merkezi olmayan sistemler, kripto paralar ve tokenomics anlayışı gerektirir. Bu bilgi boşluğunu kapatmak ve etkileyici bir anlatı eşliğinde hareketli bir kitle oluşturmak, zordur. Bu zorluğu aşabilmenin kanıtlanmış çözüm yolları vardır.

Etkileyici Bir Anlatı Oluşturma

Blockzincir projeleri genellikle vizyoner bir bakış agilar içerirler. Endüstrileri yeniden şekillendirme, bireylere güç verme veya yeni kavramları tanıtma misyonundadırlar. Olmalıdırlar. Bu bakış açısını ileten bir anlatı oluşturmak, pazarlama basarisinin merkezindedir. Hikayeniz her ne olursa olsun, topluluğunuzda titreşim yaratmalıdır. Onları harekete geçirmelidir. Etkileyici bir anlatı sadece kullanıcıları çekmekle kalmaz, ayni zamanda projenin etrafında bir topluluk oluşturur. Bu Web3 toplulukları, Webl veya Web2 topluluklarından çok farklı dinamiklere sahiptir.

İşbirlikleri ve Ortaklıklar

Doğru kurgulanmış stratejik işbirlikleri ve ortaklıklar, blokzincir projelerinin topluluklara ulaşımına ve güvenilirliğine önemli ölçüde katkıda bulunurlar. Endüstride ve kendi sahalarında kendini kanıtlamış oyuncularla ekip oluşturmak ve tamamlayıcı projelerle bir araya gelmek, projenin sağlığı açısından önemlidir. Ortak pazarlama kampanyaları, ortak etkinlikler ve karşılıklı promosyonlar, taraflar ve farklı topluluklar arasında faydalı bir sinerji yaratır.

 

Bu içerik ilk olarak Campaign Türkiye’nin 137. sayısında yayımlandı.

Exit mobile version