The Gunn Report ‘Basının Gücü’nü yayınladı

The Gunn Report, geçtiğimiz 15 yılda, Basın ve Açıkhava kategorilerinde en çok ödül alan reklamların ardındaki yaratıcı fikirler üzerine bir analiz gerçekleştirdi.

Basının Gücü adı verilen analiz, tüm dünyadan Basın ve Açıkhava kategorilerinde en çok ödül alan reklamların, tüketiciyle yaratıcı ve etkili şekilde etkileşime girmek için kullanılan 13 temel belirgin formata ayırılarak incelenmesi sonucunda gerçekleştirildi.

The Gunn Report’un Basın Kütüphanesi’nde bulunan tüm dünyadan toplam 1,028 ödüllü Basın ve Açıkhava reklamları sınıflandırıldı, 1999’dan 2013’e kadar, yıl yıl puan verildi ve en çok puanı alan 50 reklam seçildi.

Basının Gücü raporu, 13 Belirgin Formatın her birini tanımlamak için düşünce süreçlerinin tanımıyla birlikte, her bir analizi destekleyen 140 reklam örneğini kapsıyor. 140 reklam ve kampanyanın yer verildiği çalışmada yer alan ülkeler işlerin çokluğuna göre sırasıyla şöyle; İngiltere (24 reklam/kampanya), ABD (15), Brezilya (12), Almanya (9) ve Güney Afrika (9).

En çok yer alan ajanslarsa (her biri 5 adet reklam/kampanyayla)  AlmapBBDO (São Paulo), Saatchi & Saatchi (Londra), Saatchi & Saatchi (New York), Scholz & Friends (Berlin) ve TBWA\Hunt\Lascaris (Johannesburg).

Söz konusu 13 Belirgin Format:

1. Bilgi/Gerçekler

2. Yeni Fikir/İçgörü

3. Basılı Tanıtım

4. İhtiyacın/Problemin Dramatize etmek

5. İhtiyaç/Problem için Abartılı Grafik

6. Karşılaştırma

7. Hikaye Anlatma

8. Fayda için Abartılı Grafik

9. Hayali Hayat Tarzı/Faydayı Yansıtan Tavır Kullanımı

10. Medya Tarafından Kullanılan Fikir

11. Grafiği Sağlayan Ürün

12. Ödünç Alınmış Format ya da Parodi

13. Katılım

 

*Örneklerin tamamını görmek için The Gunn Report sitesini ziyaret edebilirsiniz.

 

1. Bilgi/Gerçekler

Bu, başlamak için mantıklı bir format. Gazeteler ve dergiler, sonuçta zaman geçirdiğimiz tüm medyanın amacı haber ve bilgileri bir araya getirmek.

 

2. Yeni Fikir/İçgörü

1. maddedeki gibi belirli ve tek bir haber ya da bilgimiz olmasa da üründen çıkardığımız yeni bir fikir ya da içgörü de aynı derecede güçlü olabilir.

 

3. Basılı Tanıtım

Ses ve görselleri, hareket ve zaman özelliğiyle televizyon, tanıtım yapmak için en çok tercih edilen araç olabilir. Ama sabit ve tek bir resim de görsel bir kanıt olabilir. Bazen Volvo ve Stuffit Deluxe’de olduğu gibi, gerçekçi orijinallik en önemli özelliği oluşturabilir. Ama DHL, Bic Marker ve Bosch Cordless ilanları gibi fazladan bir cezbedici fikir ya da yaratıcı ehliyet de her zaman ödüllendirilir.

 

4. İhtiyacı/Problemi Dramatize etmek

Bu madde yaratıcılığı tamamen ürünün karşıladığı ihtiyaca, çözdüğü probleme göre değerlendirmekle alakalı. Problemler, dramatik bir bakış açısından bakıldığında, çözümlerden daha eğlenceli ve daha dikkat çekici olabilir.

 

5. İhtiyaç/Problem için Abartılı Grafik

5. format devam etmekte olan ihtiyaç/problemin dramatize edilmesini konu ediyor. Etkiyi artırmak için ihtiyaç ya da problem merkeze konularak gerçek hayatın ötesinde bir görsel metafor ve mübalağa kullanılıyor.

 

6. Karşılaştırma

Buradaki reklamcılık fikri tanıtılan ürünün sağladığı faydayı başkalarının sunduğu kalitesiz, alternatif ürünle karşılaştırmak.

 

7. Hikaye Anlatmak

İncil ve Ezop masallarından beri, bir mesajı iletmenin en iyi yolu onu bir hikayenin içinde sunmak. İnsanlar hikayeleri sever ve dinler. Üstelik eğer bu hikayeler gerçekten çok iyi hikayelerse insanlar bunları başkalarına anlatır. Reklamcılıkta bu sınıflandırmada izlenen yollardan biri ürünün hayatın içindeki rolünü ve yararlılığını gösteren bir hikaye yaratmak (Swiss Life örneğindeki gibi), diğer yolsa bu yararın sağladığı sonuçları hayal etmek.

 

8. Fayda için Abartılı Grafik

Basın görsel bir araç ve bu format da bizim en büyük sınıflandırmamızı oluşturdu. Dolayısıyla burada size 10 yerine 20 örnek sunuyoruz. İki sayfada topladığımız örnekler; dikkat çekici, şok edici ve mükemmel bir şekilde tüketicileri yollarında durdurup, akıllarına giren markaları göstermekte.

 

9. Hayali Hayat Tarzı/Faydayı Yansıtan Tavır Kullanımı

Format 9 için prototip tabii ki Marlboro Kovboyu. “Fayda” içerik olarak gösteriliyor. Nerede yaşadığı ve kiminle yaşadığı bakımından. Mesela bu bir yer ya da zaman olabilir. Ama hepsinden daha inandırıcı işbirliği, insanlarla olma eğiliminde. Bunlar, markamızı aldığınızda, taşıdığınızda ve kullandığınızda, birlikte tanımladığınız ve birlikte tanımlandığınız insanlar.

 

10. Medya Tarafından Kullanılan Fikir

Günümüzde festivaller “Outdoor” kategorisini ev dışında gerçekleşen her şey olarak genişlettiler. Örneğin, viraller ve akşam haberleri için çekilen, dikkat çekici reklamlar ve olaylar ( “All Gunns Blazing Gallery”de birçok örneği var)… Buradaki örneklerimizin hepsi billboard ya da posterler.

 

11. Grafiği Sağlayan Ürün

Her zaman başarıya ulaşabileceğiniz mükemmel bir çözüm. Yani, her brief’te düşünme zamanınızdan 10 dakika ayırmaya değer. Görsel karakteristiklerinden/ürünün görünüşünden reklam için kişiselleştirilmiş grafik bir fikir sağlamak için yararlanabilir miyiz? Eğer öyleyse, 1) etki, 2) özgünlük ve 3) üstün markalama’nın üçü de başarılabilecektir.

 

12. Ödünç Alınmış Format ya da Parodi

Sihirli birleşim bir gün gerçekleşecek. Bu bir film, resim, ikonik görsel ya da bazen eğlence endüstrisinden, tarihten, kurgudan ve hatta ünlü bir kampanyadan bir parça olabilir. Materyal zenginlik kendi potansiyeliyle beraber, dışarda bir yerlerde. Bizim onu kendi satış mesajımızla, ödünç alma ya da parodi yoluyla ilişkilendirmemizi bekliyor.

 

13. Katılım

Sanıyoruz 13 numaralı format olan katılım bir çeşit kupon reklamı olarak başladı. Fakat reklamın yaratıcı beyinleri (ve markalar) bu olayı daha da öteye taşıdı. Yine de ana prensip şu: Okuyucular veya izleyiciler, çemberi tamamlamak adına, basılı sayfa üzerinden reklama katılım sağlamak zorundalar.

 

Örneklerin tamamını görmek için tıklayın.

 

 

Bunları da beğenebilirsin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.