artwork

The Glass Lion, cinsiyet ayrımıyla savaşacak

9 yıl önce

0

Cannes Lions, LeanIn.Org’un desteğiyle cinsiyet yanlılığını ortadan kaldıran ve pazarlamadan köklerinin bir türlü sökülmediği kadın ve erkeğin basmakalıp imgelerini bozan çalışmalar için yeni bir ödül veriyor; Glass Lion: The Lions for Change.

Festival, uzunca bir süredir pazarlamanın kültürü şekillendirdiğine inanıyor ve bu ödülün tanıtımı, iletişim sektörünün gidişatını pozitif yönde etkilemek üzerine olan bağlılığının bir parçası.

Lions Festivalleri CEO’su Philip Thomas, “Yaratıcılık kültürü ve ardından tüm dünyayı derin bir şekilde pozitif anlamda değiştirme gücüne sahip. Dolayısıyla pazarlama iletişiminde kullanılan yanlış cinsiyet imgeleriyle savaşan çalışmaları ödüllendirmenin sektöre ve topluma gerçek değişimi getireceğini umuyoruz” yorumunu yapıyor.

Cannes Lions, Glass Lion başvurularından gelecek tüm parayı, cinsiyet ayrımı gözetmeyen medya çalışmaları yaratmak için oluşturulan bir programa yatıracak. Bu programın detayları önümüzdeki birkaç hafta içerisinde açıklanacak. Glass Lion’ın gelecek yıllarda diğer global, kültürel ve toplumsal meseleleri de ele alması hedefleniyor.

Glass Lion: The Lion for Change, 2014’te tanıtılan reklamcılıkta kreatif kadın kariyerini güçlendirmeyi amaçlayan festival girişimi olan See It Bee It’in devamı niteliğinde.

Festivale üst düzey destek

See It Be It, Facebook COO’su ve LeanIn’in Kurucusu Sheryl Sandberg’in Cannes Lions’ı cinsiyet rolünün yanlış tasviri meselesiyle ilgili bir Aslan ödülünü düşünmeleri konusunda teşvik etmesiyle sonuçlandı.

“Göremediğin şeyi olamazsın ve bizim ürünleri kadınlara nasıl pazarladığımız kritik bir önem taşıyor” diyor Sandberg ve ekliyor: “Eğer bizim kadınlara – ve erkeklere – iletmeye çalıştığımız mesajlar eşitliğin portresini çizerse, daha eşit bir dünyanın yaratılmasına yardım etmiş oluruz. LeanIn.Org, Cannes Lions’ın Glass Lion’ı gerçekleştirmesinden ötürü çok mutlu çünkü böylece dünyayı olması gerektiği gibi temsil edebilen bir reklamcılığı alkışlayabileceğiz.”

Lions Glass, LeanIn.Org’un aktif desteğiyle tanıtımını gerçekleştirdi.

Jüri Başkanı: Cindy Gallop

IfWeRanTheWorld/MakeLoveNotPorn’un Kurucusu / CEO’su ve BBH New York’un eski Kurucusu Cindy Gallop Glass Lion’ın açılış töreni jüri başkanı olarak seçildi.

Ödül hakkında

Glass Lion reklam ve iletişim alanları içerisinde cinsiyet rolü temsiline olumlu ve ileriye taşıyan, son derece yaratıcı katkıları ödüllendirecek. Bu bölüme yapılan başvurularda, marka iletişiminin cinsiyet yanlılığına karşı bir biçimde yapılmış olmasına dikkat edilecek.

Glass Lions kategorisinde kazananlar Yılın Ajansı, Yılın Holding Şirketi gibi özel ödüllerle mükafatlandırılacaklar. Glass Lions’a başvurular 2 Mart’tan itibaren Cannes Lions sitesinden yapılabiliyor. Son başvuru tarihiyse 27 Mart. Kazananlar, 23 Haziran 2015 tarihinde Cannes’da bulunan Palais des Festivals’de ödüllerine kavuşacaklar.

 

 

 

Senin için
Tümünü göster
Happy People Project ve Reckitt iş birliği

Happy People Project, Reckitt’in Türkiye’deki tüm hijyen markalarına hizmet vermeye...