artwork

“The Dark Side of the Moon” animasyona dönüştü

10 sene önce

0

Aardman Animations, Pink Floyd‘un “The Dark Side of the Moon” albümünün 40. yılını, hazırladığı 3 dakikalık animasyon filmiyle kutladı. Animasyon, Sir Tom Stoppard tarafından hazırlanan “Darkside” adlı yeni BBC Radio 2 oyununu tanıtmak üzere hazırlandı. Oyun, BBC Radio 2’da, 26 Ağustos Pazartesi günü akşam 10’da yayınlanacak.

Hem radyo oyunu hem de animasyonlar; albümün temaları arasında yer alan açgözlülük, çelişki, delirme gibi duygulardan yola çıkılarak hazırlandı. Aardman yönetmeni Darren Dubicki, animasyonla ilgili olarak şunları söyledi: “En önem verdiğimiz şey, Pink Floyd’un yıllardır oluşturduğu imgeyi yansıtabilecek ve devam ettirebilecek bir görsellik yakalamak oldu. Storm Thorgerson ve Hipgnosis‘in yarattığı güçlü ve sürreal çizimler, gerçekliği etkili bir biçimde bükmeyi başardı. Onların uzay ve bükülmüş ortam algısı, rahatsız edici derecede güzel bir sanat eserinin ortaya çıkmasını sağladı. Müzik grubunun yakaladığı bu tonun onlarca yıllık bir geçmişi var biz de onu, tarzlarına kendi dijital ve analog bakış açımızı yansıtarak taçlandırmak istedik.”

“The Dark Side of the Moon”, Pink Floyd’un en çok ticari başarı elde etmiş olan albümü… Albüm, 741 hafta boyunca listelerde kalmış ve sadece 1973 – 1988 yılları arasında 50 milyon kopya satmıştı.

Künye

Prodüksiyon: Aardman Animations

Prodüktörler: Rhian Roberts, Rowan Collinson

Yönetmen: Darren Dubicki

Yönetici Prodüktör: Heather Wright

Prodüktör: Helen Argo

Prodüksiyon Koordinatörü: Louise Johnson

CG Modeling: Olly Skillman-Wilson, David Klein, Saul Freed

CG Animasyon: Mathew Rees, Rich Spence

Görüntü Yönetmeni: Mark Chamberlain

Kompozitörler: Spencer Cross, Paule Quinton

Editör: Dan Hembury