The Body Shop’tan hediye alışkanlıkları anketi

Yeni yılın hızla yaklaştığı günümüzde hediye almak/vermek de gündemlerde yer almaya başladı.

The Body Shop bu yıl ‘Hediye Alma Alışkanlıkları’ üzerine gerçekleştirdiği araştırma sonuçlarını yayınladı. 5 kıta ve 10 ülkede gerçekleştirilen araştırmaya 1.950 erkek ve kadın katıldı. Avustralya, Brezilya, Kanada, Hong Kong, Japonya, Sudi Arabistan, Güney Kore, İsveç, Amerika ve İngiltere’de gerçekleştirilen araştırmada, büyük çoğunluğun kendine hediye almayı, kişiselleştirilmiş hediyeleri sevdiği ve hediye almayı çoğunlukla stresli buldukları gibi enteresan sonuçlar çıktı.

The Body Shop'ın 2016'da tüm dünyada gerçekleştirdiği araştırma sonuçlarına göre:

– %67 hediye açarken biraz beklemenin kibarlık olduğunu düşünüyor.

– %33 tereddüt etmeden hediyeyi hemen açmanın kaba olmadığını düşünüyor.

(Hong Kong’dakilerin % 87’si hediyeyi aldığı zaman hemen açmanın çok da iyi olmadığını düşünüyor. Hong Kong’luları %72 ile Japonya ve Suudi Arabistanlılar takip ediyor. Brezilyalılar ise aldıkları hediyeyi hemen açma taraftarı.)

– Kadınların %25’I bu yıl kişisel bakım ve güzellik ile ilgili daha fazla hediye vermeyi planladığını söylüyor

– Katılımcıların %75’i geçmişe göre sevdikleri için  daha az para harcadıklarını söylüyor.

(Araştırma, uzun süreli ilişkilerde hediye verme cömertliğinin düşüşe geçtiğini ortaya koyuyor. Her kıta ve yaş grubunda sonuç ilişki ne kadar uzun olursa hediye almaya o kadar az para harcandığını gösteriyor. İlişkilerde hediye vermek tipik bir kalıpla ilerliyor: birinci ve ikinci yıl işlerin yolunda gittiği zaman, ikinci yılın sonunda hediye değeri zirve yapıyor, ve cicim ayları bittiğinde hediye verme oranı düşüşe geçiyor. İlişkilerde ortalama en az hediye verme yılı ise 7’inci yıl. Hediye verme oranı 9 ve 10’uncu senelerde yükselişe geçse de 10’uncu yıldan sonra tekrar azalıyor. Erkeklerin %41’i en düşünceli hediyeleri eşlerinden aldığını belirtirken, kadınların sadece %30’u böyle düşünüyor.)

– Erkekler de kadınlar kadar kendilerini şımartmak için ufak bir şeyler aldıklarını söylüyor. %37 erkek, %41 kadın kendilerine hediye alıyor.

(Yapılan araştırmada insanlar kendilerine de özel günlerde ve zamanlarda hediye aldıklarını itiraf ediyor. Ve beklenenin tersine erkekler de kendilerine özel zamanlarda hediye alıyor. Sudi Arabistan %73 en ön sırada yer alıyor. %70 ile Brezilya, %55 ile Amerika takip ediyor. İsveç’te bu oran %16, Japon’yada %17 ve Güney Kore’de %21.)    

– %48 Yeni yılda kişiselleştirilmiş ya da özel bir hediye vermek istiyor.

(Bu trend genelde Asya’da görülüyor. Kişiselleştirilmiş özel hediyelerin verilme oranı Güney Kore’de %66, Japonya’da %57.)   

– Katılımcıların %89’u hediye almayı stresli buluyor.

(Araştırmanın genelinde insanlar hediye alırken stres olduklarını söylüyor. Bu oran erkeklerde daha fazla. Her ne kadar İsveç stresin en az olduğu ülkeler arasında gösterilse de, bu ülkenin erkekleri hediye seçerken %61 oranıyla en çok zorlananlar arasına giriyor. Diğer taraftan Kanadalı erkekler de bir o kadar rahat, sadece %32’si hediye seçme ve vermenin stresli olduğunu söylüyor. Kadınlarda ise bu oranın %51 ile en fazla olduğu yer Hong Kong. Zorlanmadan ve stres yapmadan hediye seçenler ise Güney Kore kadınları: sadece 4 kişiden 1’i seçim yapmakta zorlandığını belirtiyor. Hediye almayı önceden planlayanlar ve son dakikaya bırakanların yüzde sayısı ise neredeyse eşit.)

Kozmetik markası ayrıca, içinde yaşadığımız dünyayı korumak ve ona değer katmak amaçlı, bu yaz gerçekleştirmiş olduğu bio-köprü (nesli tükenmekte olan türleri doğal yaşam ortamları ile birleştirerek lokal toplulukların devamlılığını sağlıyor) kampanyasına devam ediyor. Bu yılbaşı tüketiciler, satın alacakları her bir hediye seti ile yağmur ormanlarının arasındaki bio-köprünün kurulmasına 1 metrekarelik katkıda bulunabiliyor. 

 

 

Bunları da beğenebilirsin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.