artwork

Tesla’dan 3 milyar dolarlık pil anlaşması

7 ay önce

0

Tesla, Güney Kore merkezli pil katot malzemeleri üreten L&F ile 3 milyar dolarlık yeni bir anlaşma imzaladı

Tesla, Güney Kore merkezli pil katot malzemeleri üreten L&F ile 3 milyar dolarlık yeni bir anlaşma imzaladı. Güney Kore’nin meşhur pil katot malzemeleri üreten şirketi L&F, Tesla ile 3.83 trilyon Kore Wonu, yani 2.9 milyar dolar değerinde yeni bir anlaşma imzaladıklarını duyurdu. Sözleşmenin süresi 1 Ocak 2024 ila 31 Aralık 2025.

Bu iki şirket geçtiğimiz yıllarda da birlikte çalışıyordu. Fakat 2022 yılında imzalanan anlaşmanın tutarı 970,8 milyar KRW’idi. Yani yaklaşık olarak 4 katı bir meblağın aktarımı sağlanmış durumda.

 L&F, tedarik edeceği yüksek nikel katot malzemelerinin ABD ve diğer bölgelerdeki otomotiv, enerji üretimi ve depolama sektörlerinde kullanılmasının amaçlandığını söyledi. Ek olarak, malzemelerin birim satış fiyatlarının lityum fiyatlarındaki dalgalanmalara bağlı olarak sözleşme süresince yükselebileceğini belirtti.

Anlaşma sonrası L&F hisseleri yüzde 19 civarında yükselme gösterdikten sonra şirket yetkilileri tarafından yapılan açıklamada sözleşmede yer almayan bazı detaylar verildi. Bu verileri bir araya getiren Hana Securities araştırmacısı Kim Hyeon-soo da Tesla’nın bu anlaşma ile 783 bin elektrikli araca eşdeğer miktarda, 77 tondan fazla yüksek nikel katot malzeme temin edeceğini söyledi.