Teknoloji ve verim yaratmak

Tarihçi, yazar Yuval Noah Harari 21. yüzyıl için ‘21 Ders’ isimli kitabında “Veriyi elinde tutan, geleceği de elinde tutar” diyor ve veriye dayalı ekonominin nasıl bir dönüşüm yarattığına değiniyor. Dünyadaki en kıymetli şeyin toprak olduğu dönemlerden, sanayileşmeyle beraber üretim araçlarına kayan sahiplik mücadelesinin günümüzde ‘veri’ye kaydığını vurguluyor.

Dijital doğan şirketlere baktığımızda; tüketim, ilgi ve davranış verilerinden yarattıkları iş modelleri ile 1-2 yıl gibi sürelerde milyonlarca müşteriye hizmet verir hale geliyor. Yarattıkları hizmet platformları ile büyük üretici markalar ve müşterileri arasına girip müşteri ile ilişki yönetiminde kontrolü ellerine geçiriyorlar. Yaratılan platformlar, ihtiyacımız olan bilgiyi/ hizmeti sunarken pek çok kişisel verimizi de elde etmiş oluyor.

Kişisel verilerin depolanması, işlenmesi regülasyonlar ile düzenlenmiş durumda. Tüketiciler, markalardan kendileri için kişiselleştirilmiş hizmet/iletişim talep etmekte ve markalar bunu sağlamak için tüketicilerden verilerini toplama, işleme izni almakta.

AI (yapay zeka) / ML (makine öğrenmesi) temelli algoritmaların kullanımıyla yapılan tüketim tahminleme, kampanya öneri ve geri dönüş, tüketici karlılık modeli çalışmalarıyla hangi müşteriye hangi iletişimin, hangi zamanlarda sunulacağı, fayda verilip verilmeyeceği gibi parametrelere karar verilip tüm süreç yönetimi otomatize edilebiliyor. Yaptığımız çalışmalarda müşterilerin geliş zaman ortalamalarını düşürmekte (örneğin; gıda perakendesi için ayda 1’den haftada 1’e çekilmesi), kampanya geri dönüş oranı ve sepet ortalamalarını artırmakta (farklı sektörlerde 4 kata kadar), kampanya ciro/maliyet oranlarında çarpıcı iyileşmeler sağlamaktayız.

Dijital pazarlama teknolojileri, biz pazarlama profesyonellerine bütçelerini optimum şekilde kullanabilmemiz için yeni imkanlar sunmaya devam edecek. Yeter ki bizler bu yenilikleri deneme, çıktılarından öğrenme ve bu öğrendiklerimizle yeni denemeler yapma cesaretini gösterelim.

Ayten Karahan Hasgül

DPİD Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı

Bu yazı ilk kez Campaign Türkiye’nin 91. sayısında yayımlandı.
Bunları da beğenebilirsin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.