artwork

Teknoloji ve kaliteli sağlıklı yaşam

3 yıl önce

0

Tunç Berkman, pandemiyle beraber hızını takip etmekte zorlandığımız teknolojik gelişmelerden iz bırakanları anlatırken bu gelişmeleri odağına alan markaların öne çıkacağının altını çiziyor.

Teknoloji son 5 senedir hiç olmadığı kadar günlük hayatımıza entegre oldu. Teknolojik gelişmeler sadece tüketicilerin hayatını değiştirmiyor; sağlık, inşaat, perakende, üretim vb. birçok sektörde kurallar yeninden yazılıyor. Covid-19 etkisi ile hayatımız daha da hızlı dijitalleşirken 2021’de yapay-zekâ kullanımının da artması ile kişiselleştirme, ev içinde yaptıklarımızın takip edilmesi ve bu verilerin toplanarak pazarlama amaçlı kullanılmasının arttığı bir dönem de bizleri bekliyor.

Zaten bu uygulamaların birçoğunun temeli 4-5 yıl önce atıldı. Hayatımızı kolaylaştıracak bu teknolojilerin bazılarını daha yakından tanıyalım.

Yeni yılda veri toplama ve veriyi ortak kullanma konusunda yeni uygulamaların etkisini daha fazla görüyor olacağız. Farklı sektörden marka ortaklıkları ile tüketiciyi daha yakından tanıyacak olan firmalar, onlara daha kişiselleştirilmiş hizmetler sunacaklar. Örneğin; 2018 yılında Spotify, DNA kodlaması ile insanların etnik kökenlerini analiz edebilen ancesty.com uygulaması ile iş birliğe gitti. Kullanıcı, etnik kökenini öğrenmek için ancestry.com ile verilerini paylaşıyor ve sistem o köklere uygun müzik önerileri yaparak bir playlist sunuyor.

Sağlık ve bağışıklık konularının önemli olduğu bu dönemde DNA analizi ile insanların bağışıklık sistemine göre kişiye özel vitamin diyetleri, beslenme kürleri oluşturacaklar. Türkiye’de örnekleri olan Mealbox, Rafinera gibi kişilerin diyetlerine özel eve yemek servisi veren şirketler, bu verileri kullanarak daha kişiselleştirilmiş menüler oluşturabilecekler.

Otomobil sektörü gibi aynı modelin herkese satıldığı, kişiselleştirmenin sadece renk, araba içi opsiyonlarla sınırlı olduğu bir alana bile teknoloji firmaları yeni çözümlerle girmeye başladılar. Araba üretimi ile ilgisi olmayan iki teknoloji devi Amazon ve Apple bu konuda potansiyeli görerek 2018 yılında akıllı sürücüsüz otomobiller için oluşturdukları çözümlere patent almışlar. Bu teknoloji sürücüyü tanıma, çocuk güvenlik sistemleri, arabaya binen çocuğu ve/veya çocuk koltuğunu algılanması gibi fonksiyonları sağlıyor. Ayrıca ileride devreye alınabilecek ek özellikle, ebeveynler 18 – 20 yaşındaki çocuklarının araba ile gidebilecekleri bölgeleri denetleyebilecekler ve gitmelerini istemedikleri bölgeleri engelleyebilecekler.

Apple ise arabaya binen yolcunun duruşu, yüz ifadesi, göz hareketleri ve kalp atışı ile yolcunun konfor durumunu ölçmeye yönelik sistemler üstüne çalışıyor. Böylece sürücüsüz araba hızı ve sürüş şekli, yolcunun memnuniyet seviyesine göre ayarlanarak adapte edilebilecek.

Sağlık konusunun bu kadar gündemde olduğu bir dönemde akıllı ev sistemlerinde, bu konuda yeni çözümler hayatımıza giriyor. Özellikle 1960 ile 1975 arasında doğmuş jenerasyonun ihtiyarlamaya başlaması ile evde sağlık teknolojilerinin çok daha fazla kullanılacağı öngörülüyor.

Bu teknolojilerin yaygınlaşması için kullanıcıların kendi verilerini cep telefonu ve benzeri akıllı cihazlardan manuel olarak girmeleri gerekiyor, ancak bu konuda yaşanabilecek zoruluklara karşı; kameralar

ve sensörler üstünden kişilerin durumlarının takip edileceği sistemler olması hedefleniyor.

2018 Ocak ayında bir başka teknoloji devi olan Google da bu konuda bir patent almış. Google’ın bu teknolojisi; ev içinde sürekli açık olan optik sensörler ile deri renginde oluşan değişiklikler üstünden kan akışı ve kanla ilgili çeşitli konuları tespit edebiliyor.

Amazon da ses ve öksürük gibi ses bazlı analizler ile boğaz ağrısı, balgam dolu göğüs gibi konuları, ayrıca ses frekanslarını ölçerek üzüntü, heyecan gibi duyguları tespit edilebiliyor. Kişinin durumu aile doktoruna ve/veya belirlediği bir yakınına iletiliyor.

Sağlıklı yaşam için en önemli konulardan biri de uyku düzeni. Bu kapsamda Samsung, Apple gibi firmaların uyku kalitemizi artıracak cihaz ve uygulamalara yönelik çalışmaları var. Bu teknoloji devleri dışında yatak firmaları ve yeni girişimler uyku konusunda birçok ürün çıkarıyor.

Bu konuda 58 milyon dolar yatırım almış Amerikan Dreem firması dikkat çeken yeni girişimlerden biri olarak değerlendiriliyor.

Dreem kafa bandı ile kişinin beyin dalgaları, kalp atışı ve hareketleri izlenerek uyku kalitesi ölçülüyor. Kişiye bu ölçümlere göre yapay-zekâ tarafından uyuma şekli, zamanı ve uyku öncesi aktiviteleri ile ilgili tavsiyeler veriliyor. Ayrıca bant üstündeki sesli sistem ile kullanıcıya sesle meditasyon ve uyku öncesi uyuma kalitesini artıracak aktiviteler yaptırılıyor. İdeal uyku süresine ulaşıldığı zaman alarm ile kullanıcı uyandırılıyor.

21. yüzyılda hepimizin en büyük ortak sıkıntılarından biri; zamansızlık oldu. Dijitalleşme ile uzaktan çalışma ve her yerde ulaşabilir olmak zamanı çok daha iyi yönetmeyi gerektiriyor. Bu kapsamda alışveriş gibi insanın keyif aldığı alışkanlıklar için bile zaman bulması zorlaşıyor.

“Teknolojilik gelişmeler ile hayatımız değişiyor, bu değişimleri iyi takip eden ve araştıran firmalar ve kişilere ise yeni iş modelleri yaratma fırsatı çıkıyor.”

Basit ürünlerin alımını kolaylaştırmak üstüne çalışan Amerikalı Cargo firması trafikte geçen zamanı verimli kullanabilmek için Uber ve/veya taksiler içinde alışveriş yapılabilecek yeni bir sistemi devreye almış. Bu sistemle donanımlı bir taksiye binen müşteri, arabanın içinde olan ürünlerden satın almak için bir mobil kodu giriyor veya QR kodunu okutuyor. Bu ürünler genelde telefon şarj aleti, cips, bisküvi, içecek gibi kolay depolanabilecek ürünler oluyor.

Walmart gibi bir perakende devi e-ticaret üstünden alışverişe yeni bir boyut getirecek bir patent almış. Tüketiciler sanal gözlükler kullanıyor. Sanal gözlük ile evlerinde oturdukları yerden süper markete gitmiş gibi mağaza içinde gezinerek, reyonlar arasında dolaşıp raftan ürün alabiliyolar. Alınan ürünler Walmart deposunda robotlar tarafından paketlenip tüketicinin adresine gönderiliyor.

2025’e kadar kullanımının artması beklenen elektrikli akıllı otomobillerde çözüm bekleyen en önemli konulardan biri, bu otomobillerin şarj süresi boyunca kullanıcıların vakitlerini nasıl değerlendireceği? Bir arabanın şarj olması 30 dakikadan 2 saate kadar sürdüğü için bu vaktin verimli geçirilmesi oldukça önemli. Çinli NioHouse markası istasyonlarında şarj süresince yolcuların kütüphane, çocuk kreşi, ortak çalışma alanları hatta uyku ünitesinde hızlı kestirmeler yapabileceği imkanlar sağlamış.

Teknolojilik gelişmeler ile hayatımız değişiyor, bu değişimleri iyi takip eden ve araştıran firmalar ve kişilere ise yeni iş modelleri yaratma fırsatı çıkıyor. Ancak gelecekte fark yaratabilmek için önemli olan sadece teknoloji değil. Yeni yüzyılda fark yaratan şirketler; teknolojinin araç olduğunu unutmadan bu yeni teknolojilerle kişiler ve firmaların ihtiyaçlarını çözecek ve verimli hizmetler geliştirmeyi odağına alacak isimler olacak.

 

Tunç Berkman

CMO & Partner

 

Bu yazı ilk kez Campaign Türkiye’nin 107. sayısında yayımlandı.