Teknoloji devleri ABD Kongresi’nde ifade verecek

ABD merkezli teknoloji devleri Amazon, Apple, Google ve Facebook’un CEO’ları Jeff Bezos, Tim Cook, Sundar Pichai ve Mark Zuckerberg, Kongre’de tekelleşme konusunda rekabet alt komitesinin karşısına çıkarak ifade verecek.

4 büyük şirketin CEO’su, çarşamba günü geçen seneden beri devam eden soruşturma kapsamında, şirketlerinin pazar hakimiyetine yönelik komitenin sorularını yanıtlayacak.

Dört büyük teknoloji şirketinin hepsi farklı suçlamalar nedeniyle ifade verecek. Apple, App Store ile ilgili olarak yargı karşına çıkacak. Şirketin App Store ödemelerinden aldığı yüksek komisyon bedellerinin yargıya taşındığı belirtiliyor. Google’ın ise Android platformunda arama motoru ve reklamcılık konusunda tekelleşmeye başladığı iddia ediliyor.

Halihazırda skandallarla gündeme gelmeye başlayan Facebook’un yargıya gitmesinin nedeni ise kullanıcı verileri ve aşırı artırılan reklam bedelleri. Amazon ise tek bir suçlamayla değil, iki suçlamayla yargı önünde ifade verecek. Şirketin kendi ürünlerini satarken diğer satıcılara karşı rekabet kurallarına uymadığı iddia ediliyor. Ayrıca satıcıların ürünlerini başka internet sitelerinde satışa çıkarmaları konusunda zorluk çıkardığı belirtiliyor.

Bezos, Cook, Pichai ve Zuckerberg’in 29 Temmuzda Kongre’deki oturuma video konferans yoluyla katılması bekleniyor.

Bunları da beğenebilirsin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.