“Tehlike anında kolu çekiniz”

Öncelikle şunu belirtmekte fayda görüyorum, ülkemizde Freelance çalışma kavramı, zaman zaman yanlış anlaşılabiliyor. Freelancer’lık yattığın yerden, bir kalem oynatarak veya boğaza karşı sadece kahvesini yudumlayarak altından kalkabileceğiniz bir çalışma yöntemi değil. Özellikle yeni mezunlar üzerinde böyle yanlış bir algıdan söz edebiliriz.
Directiva Reklam Ajansı olarak birçok freelancer takım arkadaşımız var, burada takım arkadaşının özellikle altını çizmek istiyorum. İşinin uzmanı freelancer’larla çalışıyorsanız, bir süre sonra onları takımdan biri gibi görmeye başlar, projeler ve uzun vadeli planlarda yardımcı oyuncu olarak konumlandırırsınız.
Uzman freelancer’lar size zaman, esneklik, tecrübe, farklı açılardan bakış açısı, kalite, özgünlük gibi değerlerin yanında proje bazlı maliyet avantajı da sunar.
Anadolu’da bir İlçe Belediyesi hayal edin, yapacakları parklar, caddeler veya meydanlar için sabah 9, akşam 6 çalışan bir heykeltraş veya ressam istihdam edebilir mi? Keşke olsa, fakat çok mümkün görünmüyor. Verdiğim örneğe paralel olarak, bizim gibi birçok reklam ajansı da (buna büyük ajanslar da dahil), proje bazlı olarak işinin üstadı bağımsız iş erbaplarıyla çalışıyor ve biz bunlara freelancerlar diyoruz.
Bence başarılı freelancer’lığın en önemli gereklilikleri, zamanında ve kaliteli iş teslim etmek. Fakat işverenler olarak burada bizlere de çok önemli bir görev düşüyor. Freelancer’lara “Tehlike anında kolu çekiniz!” yaklaşımından ziyade, onlara işlerini yapabilecekleri doğru zamanı sağlamalı ve bir takım arkadaşı gibi davranmalıyız.

Mehmet Tekelioğlu
Directiva Reklam Ajansı, Kurucu.

Bu yazı, Campaign Türkiye 93. sayısında yayınlanmıştır.

Bunları da beğenebilirsin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.